Jak správně vybrat momentový klíč?

Momentový klíč je druh nářadí který se používá k utahování nebo povolování šroubů na přesnou úroveň . Umožňuje nastavit přesný točivý moment aplikovaný na upevňovací materiál (matice nebo šroub). Dokážeme rozeznat mnoho klíčů podle konstrukce, které si popíšeme v našem článku.

Točivý moment je rotační síla "použitého" bodu (v našem případě matice).

Použití momentového klíče

Momentový klíč se nejčastěji používá k utažení matice u automobilu nebo jízdních kol. Jeho využití najdeme v mnoha průmyslových odvětví. Každý druh vozidla má jiný specifický točivý moment který je udáván výrobcem.

Většina momentových klíčů pracuje mechanicky, avšak u některých můžete najít elektronickou "pomoc".  Nejčastějším příklad kde se používá je výměna automobilových kol a oprava zahradních strojů.

Pokud skončíte s měřením a utahováním nezapomeňte vrátit přístroj na nejnižší hodnotu.

Typy klíče

Na trhu najdeme mnoho typů momentových klíčů, mezi nejznámější patří imbusový klíč, nástrčková klíč, očkový klíč, maticový klíč, momentový klíč a ráčnový klíč.
Klíče musíme rozdělit podle způsobu použitého momentu, a každý typ má svůj vlastní mechanismus. Zkráceně řečeno, každý klíč odpovídá typu vozidla a použití. Například momentový klíč na kola je menší a lehčí než momentový klíč pro nákladní vozidlo.

Klíče které používáme v průmyslu, nebo naší domácí dílně často dělíme na několik velikostních druhů: 1/4", 3/8", 1/2", 3/4", a 1". Dělí se také na 3 druhy: ráčnový, ohybový a torzní.
Elektronické momentové klíče provádí měření pomocí tenzometru který je připojen k "tyči". Dokáže pomocí displeje spolupracovat a přenášet Momentový klíčhodnoty do počítače.

Pokud hledáte klíč pro "těžkou techniku", musíte se podívat po hydraulickém momentovém klíči, který se používá k utahování s vysokou přesností. Funguje na principu hydraulického válce který ovládá hlavu.

Přesnost a kalibrace

Momentové klíče jsou velmi přesné pokud jsou dobře zkalibrovány. Čím složitější mechanismus se v klíči nachází, tím těžší se kalibrace. Na kalibrování by jsme neměli zapomenout, existují střediska a firmy které kalibrují klíče v rozsahu  od 3 do 1400 Nm dle ISO 6789, s garantovanou přesností +- 4%. Poté je po každé kalibraci vytištěn kalibrační protokol + datum kalibrace.
Aby klíč správně fungoval, měl by se pravidelně kalibrovat, ať už se jedná o průmyslové použití nebo máte klíč ve vaší dílně.

Kalibrace by měla být provedena odborným servisem který se na tyto věci specializuje a dodržuje normy ISO. Co je to ISO? Jedná se o mezinárodní organizaci která udržuje normalizaci, která se vztahuje na kalibraci a výstavbu momentových nástrojů 

Jak použít momentový klíč?

  • Musíte nasadit momentový klíč na šroub
  • Utahovat pomalu a opatrně
  • Klíč pouze utahujeme, nepovolujeme
  • Po ukončení práce povolte klíč na nejmenší hodnotu

Ceny momentových klíčů začínají na 2000,- korun (záleží na značce). 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení