Agregační feromon k lákání kůrovce Chalcoprax A - 1ks

Kód: 1009.1
380 Kč –8 %
Chalcoprax A
380 Kč –8 % 349 Kč / ks 288 Kč bez DPH
Skladem

agregační feromon k lákání kůrovce v polopropustné ampuli, vyvěšuje se bez úpravy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Agregační feromon k lákání kůrovce Chalcoprax A - 1ks

Způsob působení:
Feromonová návnada obsahuje kombinaci biologických feromonů (tzv. agregační feromony) lákající lýkožrouta lesklého.
Feromony jsou obsaženy ve speciálním odparníku (ampuli) s regulovaným odparem. Pozvolna a v odměřeném množství se feromony uvolňují v závislosti na teplotě (čím je teplota vyšší, tím více látky se uvolní). Tak je zaručeno, že při vysoké aktivitě rojení (závislé na teplotě) se uvolní odpovídající množství feromonů.
Uvolněné feromony signalizují (simulují) rojícím se kůrovcům přítomnost jak vhodného materiálu ke kladení vajíček, tak jedinců schopných páření.

Skladování:
Teplota přípravku při přepravě nesmí překročit 5 °C. Přípravek se skladuje v uzavřených originálních obalech v suchých uzamykatelných skladech odděleně od potravin, nápojů a krmiv, hnojiv, desinfekčních prostředků a obalů od těchto látek při teplotách do 5 °C. Chraňte před teplotami nižšími než –20 °C. Izolujte od produktů citlivých na zápach. Chraňte před přímým slunečním zářením, vlhkostí a sáláním tepelných zdrojů. Stabilita při skladování je závislá na teplotě okolí a výše zmíněných podmínkách. Při správném skladování v původních neotevřených obalech přípravek zachová plnou biologickou účinnost po dobu nejméně 2 let. Pečlivými zkouškami bylo prokázáno, že při
dodržení návodu k použití je přípravek vhodný k doporučenému účelu. Výrobce však nemůže ručit za škody, způsobené neodborným a předpisům neodpovídajícím použitím a skladováním.

 

Chalcoprax A je biotechnický prostředek určený k využití pro monitorování výskytu lýkožrouta lesklého. Jeden odparník se umísťuje do jednoho feromonového lapače (ev. jeden odparník pro tři sdružené lapače). Doporučeny jsou lapače barierové nebo štěrbinové, ale použity mohou být i další vhodné lapače. První odparník se umísťuje do lapače na jaře v období těsně před počátkem rojení lýkožrouta lesklého, tedy v době, kdy denní teploty dosahují 14-16 °C. Je to obvykle v březnu až dubnu. Druhý odparník se přidá do lapače před počátkem letního rojení. Je to obvykle koncem června až počátkem července. Rojení lýkožrouta lesklého a odchyt končí obvykle v průběhu září. Účinnost feromonových odparníků může být nepříznivě ovlivněna nezpracovaným atraktivním dřívím (vývraty, zlomy a polomy, napadenými stojícími stromy, zbytky po těžbě apod.). Odparník je uzavřený v aluminiovém sáčku, ze kterého se vyjme až těsně před vložením do lapače.


Použití pro monitoring:
V lesních porostech ohrožených lýkožroutem lesklým je možno zjišťovat začátek a průběh rojení i početnost výskytu a stanovit nezbytná opatření. K tomuto účelu se využívají jednotlivé feromonové lapače rozmístěné ve vzdálenosti cca 50 - 100 m při dodržení odpovídající vzdálenosti od porostní stěny. Pomůcka pro vyhodnocení výsledků lapačů: 1 ml (1 cm3 ) odpovídá přibližně 400 lýkožroutů lesklých Doba účinku: nejméně 8 týdnů po zavěšení v závislosti na průběhu teploty. Výměna prázdné ampule za plnou stačí zpravidla koncem června / počátkem července před prvním výskytem druhé generace.

Umístění lapačů:
Volné plochy, mezery v porostech, osluněné okraje porostů (JV-Z expozice), vyklizené vytěžené plochy, kotlíky po vývratech. Bezpečná vzdálenost od nejblíže stojícího smrku u starších porostů nejméně 5 - 8 m, u tyčoviny a tyčkoviny 10 - 15 m. Odparníky Chalcoprax A mohou být použity pouze způsobem uvedeným v návodu. V případě nesprávného použití vzniká riziko napadení zdravého stromu. Při společném výskytu lýkožrouta lesklého s lýkožroutem smrkovým (Ips typographus) je možno nasazení Chalcopraxu A kombinovat s Pheropraxem A, odparníky by se však neměly při zavěšení dotýkat.

Doplňkové parametry

Kategorie: Feromony pro vábení škůdců
Hmotnost: 0.01 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: