Jak na mravence? Co proti nim pomáhá?

Představte si to... právě jste upekli dokonalý jablečný koláč, nechali ho vychladit na parapetu, a pak se do kuchyně vracíte jenom proto, abyste zjistili, že okolo něj vznikla rozruch v podobě mravenčího průvodu. Ať už je to ve vaší kuchyni, koupelně, nebo dokonce v obývacím pokoji, zdá se, že ti malí škůdci vědí přesně, kde najít to nejlepší pohoštění. Ale co když už máte dost toho, že se vaše domácnost stává jejich piknikovou zónou?

jak-vyhubit-mravence-a-jak-se-jich-zbavit

Co pomáhá na hubení mravenců? Jaké jsou nejlepší způsoby?

V tomto článku se ponoříme do světa domácích řemesel a vyzkoušíme strategie, které vám pomohou získat zpět kontrolu nad vaším domovem. Prozkoumáme, proč se mravenci rozhodli stěhovat právě k vám, jaké přírodní bariéry můžete postavit, abyste je udrželi venku, a kdy je čas zavolat na pomoc odborníky.

A nebojte se, není to jen o chemikáliích - odhalíme i mnoho šetrných, ale účinných řešení, která jsou přívětivá k vašim domácím mazlíčkům i k životnímu prostředí. Zapomeňte na nekonečnou válku s mravenci - je čas na chytrou obranu a strategický útok. Připravte se, že po přečtení tohoto článku už nebudou mravenci vaší kuchyně vládnout.

Obsah článku:

banner blog bovram

 

Jaké jsou příčiny problému?

Příčiny problému s mravenci v domácnosti jsou často spojeny s naším každodenním chováním a domácím prostředím, které může nevědomky podporovat jejich přítomnost.

Podrobněji se zaměříme na běžné faktory přitahující mravence do našich domovů a poskytneme užitečné informace, jak tyto faktory identifikovat a eliminovat.

 1. Zdroje potravy: mravenci jsou neustále ve vyhledávání jídla a domácnosti často nabízejí bohaté zdroje potravy. Zbytky jídla, nezapečetěné potravinové obaly a nesprávně skladované potraviny jsou pro mravence jako magnet. Důkladné čištění kuchyně a správné skladování jídla může představovat zásadní prevenci.
 2. Vlhkost a voda: stejně jako potřebují jídlo, potřebují mravenci vodu. Kapající kohoutky, vlhké sklepy nebo trávníky s nadměrnou vlhkostí mohou být pro mravence atraktivní. Udržování domácnosti suché a oprava netěsností může pomoci problém vyřešit.
 3. Vstupní body: mohou vstoupit do domů skrze nejmenší škvíry a praskliny. Pravidelná kontrola a utěsnění těchto míst může zabránit jejich pronikání.
 4. Feromonové stezky: řídí se feromonovými stopami, které zanechávají za sebou a slouží jako "navigace" pro ostatní mravence. Účinné odstranění těchto stezek může ztížit dalším mravencům najít cestu do vašeho domova.
 5. Hnízda v blízkosti domu: někdy je problém způsoben blízkostí mravenišť k domovu. Identifikace a řešení těchto vnějších hnízd může být klíčem k dlouhodobému řešení.
 6. Nedostatečná údržba zahrady a okolí domu: vysoká tráva, hromady dřeva a další úkryty v okolí domu mohou sloužit jako ideální útočiště pro mravence.
 7. Klimatické podmínky: extrémní počasí, jako je dlouhodobý déšť nebo sucho, může mravence vyhnat z jejich přirozeného prostředí a vést je k hledání úkrytu a zdrojů v domácnostech.
 

jak-na-prevenci-proti-jak-se-jich-zbavit

Jak na prevenci?

Krátce představíme, proč je prevence proti mravencům lepší než řešení již existujícího problému. Vysvětlíme, jak malé změny v každodenních návycích a domácím prostředí mohou výrazně snížit riziko invaze mravenců.

Udržujte domov čistým

Mravenci jsou přitahováni zbytky jídla, zejména cukry a sacharidy.

Nejzákladnějším preventivním krokem je tedy udržovat vaše obydlí čisté.

 • Pravidelný úklid: zametání, vysávání a mytí podlah by mělo být rutinní, zejména po jídle.
 • Důkladné mytí nádobí: neodkládejte mytí nádobí, aby nezůstaly na talířích žádné zbytky jídla.
 • Správné skladování potravin: uchovávejte potraviny v pevně uzavřených nádobách a nikdy nezanechávejte potraviny otevřené na kuchyňské lince nebo stole.

banner blog bovram

Odstraňte zdroje vlhkosti

Mravenci potřebují vodu stejně jako každý jiný živý organismus.

Eliminace zdrojů vlhkosti může pomoci předejít jejich invazi.

 • Opravy úniků: opravte všechny úniky vody a kapající kohoutky.
 • Odvlhčovače a ventilátory: v místnostech s vysokou vlhkostí, jako jsou koupelny a sklepy, používejte odvlhčovače a ventilátory.

Zabezpečte svůj domov

Mravenci mohou najít cestu dovnitř i přes nejmenší škvíry a praskliny.

 • Utěsněte praskliny: použijte tmel nebo silikon k utěsnění všech prasklin a otvorů ve zdech, podlahách a kolem oken a dveří.
 • Síťky na okna: zajistěte, aby všechna okna měla pevné a neporušené síťky.

Vytvořte „bariéru“ kolem domu

 • Odstraňte vegetaci: ujistěte se, že žádné větve nebo keře se nedotýkají vašeho domu, protože to může mravencům poskytnout snadný přístup.

Přírodní odpuzovače

Mnoho lidí dává přednost přírodním metodám před chemickými repelenty.

 • Esenciální oleje: oleje jako je pepermint, citron nebo tea tree mohou sloužit jako přírodní odpuzovače.

jak-se-zbavit-mravencu-v-byte

Jak se zbavit mravenců nejen bytě?

Mravenci mohou být v přírodě užiteční, ale jejich přítomnost v bytě často přináší nepříjemnosti a hledáme způsoby, jak se jich efektivně zbavit. Podíváme se na různé metody, jak mravence v domácnosti eliminovat, a to s ohledem na bezpečnost a zdraví obyvatel bytu.

 

Co nepomáhá?

Předtím, než se pustíme do efektivních řešení, je dobré zmínit několik populárních, ale neúčinných metod.

Například použití máty, skořice, lepicí pásky nebo mouky často nepřináší očekávané výsledky a mravenci si najdou cestu, jak těmto překážkám čelit.

jak-se-zbavit-mravencu-v-dome

Jak se zbavit mravenců v domě?

 1. Identifikace vstupních bodů: prvním krokem je zjistit, odkud mravenci přicházejí. Hledejte praskliny ve zdech, neuzavřená okna a dveře nebo nechráněné ventilační otvory.
 2. Použití přírodních repelentů: rostlinné oleje, jako je lněný olej, mohou sloužit jako odpuzovač. Esenciální oleje, jako je olej z čajovníku, mátový olej nebo olej z pomerančové kůry, jsou také účinné díky své intenzivní vůni, která narušuje feromonové stopy mravenců.
 3. Dětský pudr: tento netoxický produkt může být použit k vytvoření bariéry, která mravence odpuzuje a v přímém kontaktu je dokonce může zabít.
 4. Domácí spreje: smíchejte vodu s alkoholem a přidejte několik kapek esenciálních olejů. Tento sprej aplikujte na místa, kde se mravenci objevují.
 5. Chemické přípravky: pokud dáváte přednost rychlému řešení, můžete sáhnout po insekticidech ve formě sprejů nebo prášků. Vždy je ale používejte s opatrností a dle návodu.

jak-se-zbavit-mravencu-v-kuchyni

Jak se zbavit mravenců v kuchyni?

V kuchyni je důležité používat metody, které nekontaminují potraviny.

 1. Jedlá soda a cukr: směs jedlé sody a cukru může být efektivní. Mravenci jsou přitahováni cukrem a soda působí jako jed.
 2. Kukuřičná mouka: může být použita jako návnada, kterou mravenci přinesou do hnízda, a po zmáčknutí vodou může hnízdo znehybnit.

jak-se-zbavit-mravencu-v-kuchyni (1)

Jak se zbavit mravenců na zahradě?

Na zahradě je důležité zvolit metody, které neškodí ostatním organismům.

 1. Vroucí voda: Lité přímo do mraveniště může být rychlým řešením.
 2. Proso: Tato stará metoda může být účinná, i když není zcela jasné, proč.
 3. Kyselina boritá: smíchaná s cukrem a vodou tvoří účinnou návnadu.
 4. Biologicky rozložitelné granuláty: například Loxiran S může být rozházen po zahradě nebo rozpuštěn ve vodě a aplikován na mraveniště.
 

jak-se-zbavit-mravencu-ve-skleniku

Jak se zbavit mravenců ve skleníku?

Ve skleníku je důležité používat metody, které nekontaminují plodiny.

 1. Citrusové kůry: obsahují limonen, který je pro mravence toxický.
 2. Pepř a pálivá paprika: můžou sloužit jako fyzická bariéra.
 3. Ocet: smíchaný s vodou může sloužit jako repelent.
 4. Sůl: má schopnost vysušovat a může být použita jako bariéra.

Při boji s mravenci je důležité být trpělivý a konzistentní. Často je potřeba kombinovat více metod a pravidelně kontrolovat efektivitu zvolených řešení. A pamatujte, prevence je klíčová – udržujte svůj domov čistý a potraviny dobře uzavřené, abyste mravence nepřitahovali.

banner blog bovram

Jak vyhubit mravence?

Než začnete s jakýmkoli bojem proti mravencům, je důležité pochopit, s jakým druhem mravenců máte co do činění. Různé druhy mravenců mohou vyžadovat různé přístupy. Například faraonovi mravenci jsou známí svou odolností vůči mnoha běžným metodám hubení.

Prevence je klíčová. Udržujte svůj domov čistý, pravidelně vysávejte a utírejte podlahy, abyste odstranili zbytky jídla a feromonové stopy.

Ujistěte se, že všechny potraviny jsou uloženy v pevně uzavřených nádobách a že odpadky jsou pravidelně vyváženy.

Přírodní metody

 1. Esenciální oleje: oleje jako je pepřová mátová, citronová nebo čajovníková olej mohou být použity jako repelenty. Aplikujte je na místa, kde mravenci vstupují do vašeho domova.
 2. Jedlá soda a cukr: směs jedlé sody a cukru může působit jako návnada, kterou mravenci přinesou do svého hnízda, což může způsobit jeho zánik.
 3. Kyselina boritá: smíchejte kyselinu boritou s cukrem a vodou a vytvořte past, kterou umístěte na místa, kde se mravenci vyskytují.

Chemické metody

 1. Insekticidy: existuje mnoho druhů insekticidů určených k hubení mravenců, od sprejů po granule. Vždy je používejte podle návodu a s ohledem na bezpečnost domácích mazlíčků a dětí.
 2. Gelové návnady: gelové návnady jsou efektivní, protože mravenci je přenesou do hnízda, kde mohou otrávit celou kolonii.
 3. Elektronické repelenty: tyto zařízení vysílají ultrazvukové vlny, které jsou nepříjemné pro mravence a mohou je odrazovat od vstupu do vašeho domova.

Profesionální řešení

Pokud se vám nepodaří mravence vyhubit sami, může být čas zavolat profesionály. Škůdci mohou být odolní a někdy je potřeba silnějších a cílenějších metod, které mohou nabídnout pouze licencovaní odborníci.

Jak vypadá kousnutí od mravence?

Kousnutí mravencem se obvykle projevuje malým červeným bodem, který může být doprovázen otokem.

U některých druhů mravenců, jako jsou ohniví mravenci, může kousnutí zanechat puchýř. Kousnutí může být také svědivé a bolestivé. V závislosti na druhu mravence a množství jedu, které je injikováno, se příznaky mohou lišit.

Příznaky kousnutí mravencem

 • Okamžitá bolest: mnoho lidí okamžitě cítí bodavou bolest v místě kousnutí.
 • Červené značky nebo puchýře: typickým znakem kousnutí mravencem jsou červené značky, které se mohou vyvinout v puchýře, zejména u kousnutí ohnivými mravenci.
 • Svědění a otok: kousnutí může způsobit svědění a otok, který může trvat několik hodin až několik dní.
 • Alergická reakce: vzácně může kousnutí mravencem vyvolat alergickou reakci, která se může projevit obtížemi s dýcháním, otokem obličeje nebo krku, závratěmi, nebo dokonce anafylaxí.

První pomoc při kousnutí mravencem

 1. Okamžitě odstraňte mravence: pokud na vás mravenec stále leze nebo kouše, okamžitě ho odstraňte.
 2. Vyčistěte postižené místo: použijte mýdlo a vodu k důkladnému vyčištění oblasti kousnutí.
 3. Použijte led: aplikace ledu nebo studeného obkladu může pomoci snížit otok a zklidnit bolest.
 4. Antihistaminika: proti svědění můžete použít antihistaminika, která jsou dostupná bez předpisu.
 5. Hydrokortizonová mast: na mírné reakce může pomoci hydrokortizonová mast, která snižuje zánět a svědění.
 6. Vyhněte se škrábání: i když to může být těžké, vyhněte se škrábání postiženého místa, protože to může vést k infekci.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se objeví některý z následujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc:

 • Rozšíření otoku nebo červenění mimo oblast kousnutí
 • Závažné svědění nebo vyrážka na celém těle
 • Obtíže s dýcháním nebo pískání při dýchání
 • Zrychlený tep, závratě nebo slabost
 • Otok obličeje, rtů nebo jazyka

 Hledáte kvalitní zemědělské stroje, nebo potřebuje vybavení pro vaší dílnu? Prozkoumejte náš e-shop!

 

Zdroje článku:

How to Get Rid of Ants in Your Home & Kitchen [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a27245158/how-to-get-rid-of-ants/

Just a moment... [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.rentokil.com/id/en/services/pest-control-services/my-pest-control-quick-tips/get-rid-of-ants-in-my-house-naturally

3 Ways to Get Rid of Ants - wikiHow [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Ants