Jak vypadá kuna? Jaký je rozdíl mezi kunou a kunou skalní?

Kuna je malá lasicovitá šelma, která žije v Evropě, Asii a Africe. Její tělo je dlouhé 25–55 cm a její ocas má 10–30 cm. Kuna je štíhlá a, má dlouhý ocas a krátké končetiny. Její srst je měkká a hustá, může být hnědá, šedá nebo černá. Kuna je všežravec, živí se hmyzem, drobnými obratlovci, ovocem a zeleninou. V tomto článku se budeme zajímat o to, co je kuna a jak vypadá. Podíváme se na její chování a potravu.

jak-vypada-kuna 

Jak vypadá kuna? 

Kuna, tajemný predátor, který se skrývá v lesích, na venkově i ve městech. Tyto dobrné šelmy patří mezi nejzajímavější a nejméně známé druhy naší fauny.

Jak vypadají, jak žijí a jaký mají význam pro ekosystém? Na to všechno se zaměříme v tomto blogovém článku.

1) Vzhled kuny

Kuna patří do čeledi kunovitých a vyskytuje se v různých poddruzích. Jejich vzhled se může lišit podle konkrétního druhu. Většinou jsou však menší, váží zhruba 1-2 kilogramy, a mají dlouhé, štíhlé tělo s krátkými nohama. Jejich kožešina je hustá, často s tmavými pruhy na zádech nebo břiše. Kuny mají také výrazné tvářové masky, což jsou tmavé skvrny okolo očí, což jim dodává charakteristický vzhled.

 

2) Kde se s nimi můžete setkat?

Kuny jsou široce rozšířené po Evropě, Asii a Severní Americe. Jsou typickými lesními živočichy, ale dokážou se adaptovat i na městský život. Většina druhů kun má noční aktivitu a jsou skvělými lovci. Hlavní složkou jejich stravy jsou hlodavci, ale konzumují i ptáky, vejce, ovoce, a dokonce i hmyz.

Kuna je velmi teritoriální zvíře a obývá svá území, která značkuje svými výměšky. Jsou to samotáři, kteří se scházejí pouze v období páření. Samice rodí mláďata, která zůstávají s matkou několik měsíců, než se stanou samostatnými.

3) Jaký má význam v ekosystému?

I když se mohou zdát maličké a nepříliš význačné, kuny hrají důležitou roli v ekosystémech, ve kterých žijí. Jsou predátory, kteří regulují populace hlodavců, což může pomoci udržovat rovnováhu v přírodních ekosystémech. Navíc, kuny mají vliv na rozptyl semen, protože konzumují ovoce a některá semena se v jejich trusu dostanou do nových oblastí.

 jaky-je-rozdil-mezi-kunou-a-kunou-skalni

 

Co jí kuna?

Kuna je všežravá šelma, což znamená, že se živí širokou škálou potravy, včetně rostlinných i živočišných zdrojů.

Její strava se může lišit podle druhu kundy a prostředí, ve kterém žije. Následující seznam obsahuje typické složky stravy kuny:

 1. Hlodavci: Kuny jsou aktivními lovci hlodavců, jako jsou myši, krysy, veverky, hraboši a zajíci. Tyto malé savce tvoří důležitou část jejich stravy.

 2. Ptáci a jejich vejce: Kuna může lovit ptáky, zejména jejich mláďata, a také se nebojí sníst vejce z hnízd.

 3. Ovoce: Kuny konzumují různé druhy ovoce, včetně bobulí, jahod, šípků a jiných lesních plodů.

 4. Hmyz: Hmyz, jako jsou brouci, housenky, kobylky a mravenci, je součástí stravy kuny, zejména v období, kdy je méně dostupná jiná potrava.

 5. Ryby: Některé druhy kun mohou lovit ryby, pokud mají přístup k vodě.

 6. Plazy: Kuna může také požírat plazy, jako jsou ještěrky a hadi.

 7. Plody a semena: Semena a plody jsou součástí stravy kuny, zejména v období, kdy jsou dostupné.

 

Jaký je rozdíl mezi kunou a kunou skalní?

Kuna a kuna skalní jsou dvě různé druhy šelem, ačkoliv mají některé společné vlastnosti, existují mezi nimi významné rozdíly. Zde je několik klíčových rozdílů mezi kunou a kunou skalní:

1. Vzhled a velikost:

 • Kuna: Kuny jsou menší šelmy s průměrnou délkou těla kolem 60-80 cm, a ocasem dlouhým 30-40 cm. Mají štíhlé tělo s dlouhým kožichem, který může být různých barev, včetně hnědé, šedé, černé a bílé.
 • Kuna skalní: Kuny skalní jsou obvykle větší než obyčejné kuny, s délkou těla kolem 70-100 cm a ocasem, který měří přibližně 40-50 cm. Jejich kožich je obvykle tmavší, často černý s bílými nebo světlejšími pruhy na hřbetě.

2. Rozšíření:

 • Kuna: Obyčejná kuna (Martes martes) se vyskytuje hlavně v Severní Americe. V Evropě je jedním z nejběžnějších druhů kun.
 • Kuna skalní: Kuna skalní (Martes americana) obývá především Severní Ameriku, a to zejména horské a lesnaté oblasti.

3. Potrava:

 • Kuna: Obyčejná kuna je všežravá a její strava zahrnuje ovoce, hmyz, ptáky, drobné savce a plazy. Také loví hlodavce.
 • Kuna skalní: Kuny skalní jsou specializované na lov hlodavců, jako jsou veverky, myši a zajíci. Jsou tedy více masožravé než obyčejné kuny.

4. Způsob života:

 • Kuna: Obyčejné kuny jsou často lesními živočichy a provádějí většinu své činnosti v noci. Jsou velmi schopné šplhat a plavat.
 • Kuna skalní: Kuny skalní se často vyskytují v horách a horských lesích. Jsou aktivní během dne a zřídka se vydávají na noční lov.
 

Trápí vás kuna? Jak se jí zbavit?

Zbavit se kuny v domě může být obtížný úkol, ale existují různé metody, které můžete vyzkoušet. Je však důležité postupovat ohleduplně a eticky, a zároveň dodržovat místní zákony a předpisy ohledně odchytu a ošetření škodlivého zvířete.

Zde je několik kroků, které můžete podniknout:

1. Identifikace problému: Nejprve se ujistěte, že jde skutečně o kunu. Jinak byste mohli zvířeti ublížit nebo narušit ekosystém.

2. Zabraňte vstupu: Zjistěte, jak kuny vstupují do vašeho domu, a snažte se toto místo uzavřít nebo zabezpečit. Opravte praskliny ve stěnách, dveřích a oknech, a zajistěte, že jsou všechny vstupy uzavřeny.

3. Odstraňte přitažlivost: Omezte faktory, které přitahují kuny do vašeho domu, například zabezpečte odpadky, popelnici a zbytky, které by mohly být přístupné kunám.

4. Nástrahy a odchyt: Pokud máte problém s kunami v domě, můžete použít živé nástrahy nebo pasti a sklopce na kunu, které vás mohou zajímat. Kuna se může nachytat do klece, poté můžete kontaktovat místní úřady nebo profesionály, kteří vám pomohou s bezpečným odchodem zvířete. Nikdy nepoužívejte jed nebo jiné škodlivé látky, které by mohly zvíře zranit. Nebo můžete vyzkoušet plašiče a odpuzovače kun.

Související články: