Jak se zbavit octomilek v kuchyni? Pomůžeme vám!

Octomilky v kuchyni mohou být nejen nepříjemným pohledem, ale také hygienickým problémem, s nímž se mnoho domácností musí vypořádat. Jsou přitahovány zbytky jídla, vlhkostí a teplem, což z kuchyně činí ideální prostředí pro jejich přebývání. Ačkoli mohou být odstranění octomilek náročným úkolem, správný přístup a řada ověřených metod může tento problém účinně řešit. Tento článek vám poskytne podrobný průvodce, jak identifikovat zdroj octomilek, jak upravit prostředí vaší kuchyně tak, aby pro ně nebylo lákavé, a jaké produkty a domácí prostředky můžete použít k odstranění octomilek a k zajištění, aby se nevrátily.

jak-se-zbavit-octomilek-v-kuchyni

Co jsou to octomilky?

Octomilky, známé také jako ovocné mouchy, jsou malý létající hmyz, který je často spojován s přítomností zralého nebo se kazícího ovoce a zeleniny. Patří do rodu Drosophila a jsou známé svými červenými očima, žlutohnědým nebo černým tělem a černými prstenci kolem jejich břicha​.

Dospělé octomilky jsou velmi malé, s délkou okolo 1/8 palce (přibližně 3 mm) a obvykle mají červené oči, přičemž přední část těla je opálová a zadní část je černá​.

banner blog bovram

Octomilky jsou známé svou rychlou reprodukcí a mohou se množit na shnilých nebo vlhkých potravinách. Mohou také přenášet mikroorganismy a způsobit potravinové otravy​​. Konkrétní druh octomilky, Drosophila melanogaster, je běžným škůdcem v domácnostech, restauracích a jiných místech, kde se podává jídlo. Má rychlý životní cyklus, jednoduchou genetiku a velký počet potomků v každé generaci​. Octomilky mohou infikovat domovy a zahrady, zejména v pozdním létě a na podzim, a i když nepůsobí škody na domě, mohou být nepříjemné.

Obsah článku:

 

Jak se zbavit octomilek nejen v kuchyni a domácnosti?

Boj s octomilkami v kuchyni může být náročný, ale s vhodnou strategií a trpělivostí je možné je účinně odstranit. Zde je několik kroků a doporučení, které vám pomohou v boji s těmito nepříjemnými hmyzími vetřelci.

1) Identifikace zdroje

 • Prvním krokem je identifikace zdroje, odkud octomilky přicházejí. Hledejte vlhká místa, zbytky jídla nebo otevřené obaly s potravinami, které mohou být atraktivní pro octomilky.

2) Udržování čistoty:

 • Ujistěte se, že vaše kuchyň je čistá a bez zbytků jídla, které by mohly přilákat octomilky. Pravidelně umývejte nádobí a udržujte pult čistý.

3) Odstranění vlhkosti

 • Octomilky jsou přitahovány vlhkostí, takže je důležité udržovat kuchyň suchou. Opravte unikající potrubí a používejte odvlhčovač, pokud je to nutné.

4) Pasti na octomilky

 • Na trhu existuje mnoho druhů pastí pro octomilky, které mohou pomoci zredukovat jejich populaci v vaší kuchyni. Tyto pasti obvykle obsahují feromony, které octomilky přilákají.

5) Přírodní odpuzovače

 • Některé přírodní látky jako je jablečný ocet nebo česnek mohou být účinné v odpuzování octomilek. Místo jablečného octa naplněné do misky s několika kapkami mýdla může sloužit jako jednoduchá a ekologická past.

6) Chemické odpuzovače

 • Pokud všechny předešlé metody selhaly, můžete zvážit použití chemických odpuzovačů. Vždy však postupujte opatrně a dbáte na bezpečnost svou a své rodiny, zejména pokud máte domácí mazlíčky.

7) Konzultace s profesionály

 • Pokud máte s octomilkami vážný problém, může být rozumné konzultovat situaci s profesionálními škůdci.

jak-dlouho-zije-muska-octomilka

Jak dlouho žije muška octomilka?

Octomilky jsou známé svou rychlou reprodukcí a krátkým životním cyklem, což je jedním z důvodů, proč mohou být v domácnostech takovým problémem. Délka života octomilek může být ovlivněna různými faktory, včetně teploty a dostupnosti potravy. Zde je podrobný pohled na životní cyklus octomilek a faktory, které ovlivňují jejich délku života:

Optimální podmínky

 • Za optimálních podmínek, kdy je potrava dostupná a teploty se pohybují mezi 24-27°C (71-78°F), je průměrná délka života dospělých octomilek 40 až 50 dnů​​.
 • Podle Wikipedie je životní cyklus druhu Drosophila melanogaster, často označovaného jako octomilka, od vajíčka po smrt asi 50 dní při optimálních podmínkách růstu při 25°C (77°F)​.

banner blog bovram

Vliv teploty a potravy

 • Maximální délka života dospělé octomilky je 50 dní, pokud jsou teploty mezi 24-27°C. Teploty nad nebo pod tímto rozmezím a nedostatek potravy sníží jejich životnost na 7 dní, protože octomilky nemohou žít déle než 1 týden bez potravy​.

Variabilita v různých zdrojích

 • Některé zdroje uvádějí různé údaje o délce života octomilek. Například WebMD uvádí, že octomilky žijí pouze 8 až 15 dní​. Tato variabilita může být způsobena rozdílnými podmínkami v různých studiích nebo prostředích.

babske-rady-na-octomilky

Jaké jsou nejlepší babské rady?

Naštěstí existuje mnoho domácích řešení a babských rad, která mohou pomoci vyřešit problém s octomilkami.

Níže jsou uvedeny některé osvědčené babské rady, které vám mohou pomoci zbavit se octomilek z vaší kuchyně:

1) Jablečný ocet a mýdlo

 • Smíchejte jablečný ocet s několika kapkami mýdla na nádobí v malé misce nebo sklenici. Octomilky jsou přitahovány vůní octa, ale mýdlo způsobí, že se octomilky nemohou vyhnout a utopí se.

2) Víno nebo pivo

 • Stejně jako ocet, můžete použít i sklenici vína nebo piva. Octomilky jsou přitahovány kvasným vůním. Nechte ve sklenici trochu vína nebo piva a přidejte několik kapek mýdla na nádobí, aby se octomilky nemohly dostat ven.

3) Banánová past

 • Vložte kousek banánu do skleněné nádoby a přikryjte ji plastovým obalem. Udělejte malé díry, aby octomilky mohly vstoupit, ale nemohly vyjít.

4) Mléko, cukr a pepř

 • Smíchejte půl šálku mléka s jednou a půl lžící cukru a čtvrt lžičky pepře. Povařte směs 10 minut, poté ji nalijte do mělkých mis. Octomilky jsou přitahovány sladkým a kořeněným zápachem a utopí se ve směsi.

banner blog bovram

5) Léčivé byliny

 • Některé byliny, jako je bazalka, máta nebo levandule, mohou také odpuzovat octomilky. Umístěte květináče s těmito bylinami kolem vaší kuchyně.

6) Čištění

 • Ujistěte se, že vaše kuchyň je čistá a nezanechávejte otevřené obaly s potravinami nebo zbytky jídla, které by mohly přilákat octomilky.

7) Dokonale uzavřené nádoby

 • Ukládejte potraviny v dokonale uzavřených nádobách, aby octomilky neměly přístup k potravinám, které by je mohly přilákat.

8) Odpuzovače hmyzu

 • Existují také přírodní odpuzovače hmyzu, které mohou pomoci udržet octomilky mimo vaši kuchyň, aniž by bylo nutné používat chemické pesticidy.

TIP na čtení:

Zdroje článku:

[online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.taste.com.au/taste-test-kitchen/articles/get-rid-fruit-flies/9wuhmnuz

Fruit flies in my kitchen | Orkin [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.orkin.com/ask-orkin/fruit-flies-in-kitchen