Postřiky na škůdce rostlin: kompletní průvodce

Pěstování rostlin, ať už v interiéru nebo exteriéru, může být obohacující a zábavnou činností. Bohužel se ale na našich zelených přátelích občas vyskytnou i nechtění návštěvníci - škůdci. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak s nimi bojovat, a jedním z nejúčinnějších jsou postřiky na škůdce rostlin.

postriky-na-skudce-kompeltni-pruvodce

S jakými druhy se můžete setkat?

Existuje mnoho druhů postřiků na škůdce rostlin, které se liší svým složením a účinností.

Mezi nejběžnější typy patří:

 1. Chemické postřiky: Tyto postřiky obsahují syntetické insekticidy, které zabíjejí škůdce kontaktem nebo pozřením. Jsou velmi účinné, ale mohou být škodlivé pro životní prostředí a pro zdraví člověka, pokud se nepoužívají správně.
 2. Biologické postřiky: Tyto postřiky obsahují živé organismy, jako jsou bakterie, viry nebo houby, které zabíjejí škůdce. Jsou šetrnější k životnímu prostředí a k lidskému zdraví než chemické postřiky, ale nemusí být tak účinné.
 3. Olejové postřiky: Tyto postřiky dusí škůdce tím, že ucpávají jejich dýchací cesty. Jsou relativně šetrné k životnímu prostředí a k lidskému zdraví, ale nemusí být tak účinné jako chemické nebo biologické postřiky.

banner blog bovram

 

Jak vybrat správný postřik na škůdce rostlin?

Při výběru postřiku na škůdce rostlin je důležité zohlednit několik faktorů:

 1. Druh škůdce: Různé typy postřiků jsou účinné proti různým typům škůdců. Je důležité správně identifikovat škůdce, se kterým se potýkáte, abyste si vybrali ten správný postřik.
 2. Velikost napadení: Pokud je napadení škůdců malé, může stačit použít biologický nebo olejový postřik. Pokud je napadení rozsáhlé, budete pravděpodobně potřebovat silnější chemický postřik.
 3. Typ rostliny: Některé postřiky na škůdce rostlin nejsou vhodné pro všechny typy rostlin. Je důležité si před použitím postřiku přečíst etiketu a ujistit se, že je vhodný pro rostliny, které pěstujete.

Jak používat postřiky na škůdce rostlin?

Při používání postřiků na škůdce rostlin je důležité dodržovat pokyny na etiketě.

Zde je několik obecných tipů:

 • Noste ochranné pomůcky: Při práci s postřiky na škůdce rostlin vždy noste rukavice, brýle a masku.
 • Postřikujte rostliny ráno nebo brzy večer: V tomto období je sluneční záření méně intenzivní, takže se snižuje riziko popálení rostlin.
 • Důkladně postříkejte všechny části rostliny: Nezapomeňte postříkat listy, stonky a spodní stranu listů.
 • Opakujte podle potřeby: Některé postřiky na škůdce rostlin je nutné opakovat po několika dnech nebo týdnech, aby se dosáhlo trvalé kontroly škůdců.
 

Prevence je nejlepší obranou

Nejlepším způsobem, jak bojovat se škůdci rostlin, je prevence.

Zde je několik tipů, jak zabránit napadení škůdci:

 1. Udržujte rostliny zdravé: Zdravé rostliny jsou méně náchylné k napadení škůdci. Pravidelně je zalévejte, hnojte a odstraňujte odumřelé listy a květy.
 2. Vyberte si odolné odrůdy: Některé odrůdy rostlin jsou odolnější vůči škůdcům než jiné. Při výběru rostlin pro vaši zahradu zohledněte odolnost vůči škůdcům.

V naší nabídce si můžete zakoupit přípravky na ochranu rostlin, mezi které můžeme zahrnout:

 1. Herbicidy
 2. Insekticidy
 3. Fungicidy
 4. Hnojiva

 banner blog bovram