Chrysanthemum cinerariaefolium

Chrysanthemum cinerariaefolium, také známý jako pyretrum nebo květ chryzantémy, je druh rostliny z čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Tato rostlina je známá především díky svým květům, ze kterých se extrahuje pyrethrin, přírodní látka s výraznými pesticidními vlastnostmi.

Pyrethrin je složka, která má schopnost ovlivnit nervový systém hmyzu a vyvolat paralýzu a smrt. Květy Chrysanthemum cinerariaefolium byly po staletí používány jako repelenty a insekticidy. Extrahovaný pyrethrin je jedním z nejúčinnějších přírodních insekticidů a je široce používán k hubení mnoha druhů hmyzu, včetně komárů, mouch, blech, klíšťat a dalších škůdců.

Květy Chrysanthemum cinerariaefolium jsou také používány k výrobě pyrethrinových insekticidních přípravků. Tyto přípravky jsou oblíbené zejména u těch, kteří preferují přírodní a ekologické způsoby kontroly hmyzu. Je důležité poznamenat, že i přesto, že jsou pyrethriny přírodního původu, mohou mít vedlejší účinky a omezení v použití. Při používání pyrethrinových produktů je vždy důležité dodržovat pokyny a návody na etiketách.