Jak na likvidaci čmelíků? Nejúčinější tipy

Čmelíci, známí také jako Dermanyssus gallinae, jsou parazitické roztoče, kteří mohou způsobit vážné problémy v chovech drůbeže a jiných ptáků. Tyto mikroskopičtí škůdci se živí krví svých hostitelů a mohou vést k poklesu produkce vajec, snižování tělesného stavu ptáků a dalším zdravotním problémům. Jakmile se čmelíci v chovu objeví, je důležité rychle a účinně se jich zbavit. V tomto článku se dozvíte, jakými způsoby můžete čmelíky eliminovat a zabránit jejich návratu, včetně použití přípravků na čmelíky, sprejů na čmelíky i postřiků na čmelíky.

jak-na-likvidaci-cmeliku

Co je to čmelík?

Čmelík (Dermanyssus gallinae), známý také jako roztoč nebo drůbeží roztoč, je mikroskopický parazitický roztoč, který napadá ptáky, zejména drůbež, jako jsou kuřata, slepice a kachny. Tito roztoči jsou hematofágové, což znamená, že se živí krví svých hostitelů.

Jsou noční tvorové a během dne se skrývají v hnízdech ptáků nebo v okolí, kde se hostitelé zdržují. V noci vylézají, aby se živili krví ptáků, což může vést k podráždění, stresu, poklesu produkce vajec a v extrémních případech i k úhynu ptáků.

Problematika spojená s čmelíky spočívá v jejich rychlém množení, odolnosti vůči prostředkům používaným k likvidaci roztočů a jejich schopnosti přežívat v nepřítomnosti hostitelů. Proto je důležité brát likvidaci čmelíků vážně a přijmout opatření k jejich eliminaci a prevenci.

Při léčbě a likvidaci čmelíků může být zapotřebí použití různých prostředků, včetně insekticidů, které jsou schváleny pro použití v chovech drůbeže, a důkladného čištění a dezinfekce prostoru, kde ptáci pobývají.

Vyberte si z naší nabídky 

Sprej na čmelíky

Sprej na čmelíky

 

Přípravky na čmelíky

Přípravky na čmelíky

 

Roztok na čmelíky

Roztok na čmelíky

 

Jak může pomoci sprej, přípravek a postřik na čmelíky?

Postřiky, spreje a přípravky proti čmelíkům jsou často používány jako součást strategie pro kontrolu a eliminaci čmelíků (Dermanyssus gallinae) v chovech drůbeže.

Tyto produkty mají několik způsobů, jak mohou pomoci:

 1. Zabíjení čmelíků: Mnoho postřiků a sprejů obsahuje chemické látky, které jsou účinné při zabíjení čmelíků a jejich larválních stádií. Tyto látky mohou zasáhnout roztoče na povrchu ptáků, v hnízdech, na podstelce nebo jiných místech, kde se čmelíci skrývají.

 2. Prevence nákazy: Některé přípravky mají také repelentní účinky, což znamená, že odstrašují čmelíky od infikovaných oblastí nebo zabraňují jejich dalšímu množení. Tím se snižuje riziko opakované nákazy.

 3. Dlouhodobá ochrana: Některé přípravky mohou poskytovat dlouhodobou ochranu, což je důležité, protože čmelíci jsou schopni přežívat a čekat na vhodné podmínky k aktivaci.

 4. Pomoc s dezinfekcí: Některé postřiky nebo spreje mohou být použity k dezinfekci ptáčního prostoru, což je důležité, protože čmelíci mohou zanechat v prostředí mikroskopická vajíčka, která mohou později klíčit a způsobit novou infestaci.

Jak na snadnou likvidaci čmelíků?

Existuje několik účinných způsobů, jak se zbavit čmelíků (Dermanyssus gallinae) a udržet jejich likvidaci pod kontrolou v chovech u drůbeže.

Zde je seznam několika klíčových metod:

 1. Fyzické odstranění: Ruční odstranění čmelíků z ptáků je účinným způsobem, jak okamžitě snížit jejich počet. Můžete použít pinzety nebo kleště, abyste opatrně odstranili roztoče z peří a kůže ptáků.

 2. Použití přípravků: Existují různé přípravky a insekticidy, které jsou schváleny pro použití v chovech drůbeže a mohou být účinné při eliminaci čmelíků. Tyto přípravky lze aplikovat na ptáky, jejich hnízda a okolní prostor, kde se čmelíci skrývají. Je důležité používat produkty, které jsou bezpečné pro ptáky a pro lidi, kteří s nimi pracují.

 3. Spreje a postřiky: Spreje a postřiky proti čmelíkům jsou dostupné a mohou být použity k ošetření prostoru, kde ptáci pobývají, včetně hnízd, podstelky a okolního prostředí. Tyto produkty mohou zabíjet čmelíky a také jim bránit v následné infestaci.

 4. Čištění a dezinfekce: Důkladné čištění a dezinfekce prostoru pro ptáky jsou důležité pro odstranění vajíček a čmelíků v různých stadiích. Dbejte na časté odstranění a výměnu podstelky a pravidelné čištění hnízd a krmítek.

 5. Izolace a karanténa: Postižené ptáky by měly být okamžitě izolovány od zdravých a prováděna karanténa. Tím se zabrání šíření infestace na zdravé ptáky.

 6. Preventivní opatření: Prevence je klíčem k zabránění infestace čmelíky. Pravidelné čištění a dezinfekce ptáčního prostoru, monitorování zdraví ptáků a prevence nákazy při přijímání nových ptáků jsou důležité preventivní opatření.

 7. Profesionální pomoc: V případě rozsáhlé likvidace čmelíků je vhodné vyhledat profesionální pomoc od veterináře nebo odborníka na chovy drůbeže. Mohou poskytnout cenné rady a pomoci s řešením situace.

Vyberte si přípravky a spreje na čmelíky podle druhu:

Jak vypadá čmelík kuří?

V dospělém stádiu má čmelík kuří tělo velmi malých rozměrů a je obvykle červenohnědý nebo hnědý.

Jejich tvar je válcovitý a stříbrně lesklý.

Jaké jsou jejich charaketristické rysy:

 1. Tělo: Mají tělo pokryté drobnými chloupky až štětinami, což jim dává "lesklý" vzhled.

 2. Nohy: Čmelíci mají osm noh, což je typický znak roztočů.

 3. Velikost: Dospělí čmelíci kuří jsou velcí pouze několik milimetrů (obvykle méně než 1 mm), což je důvod, proč jsou tak obtížní pozorovat pouhým okem.

 4. Aktivita: Jsou nočními tvory a během dne se skrývají v různých úkrytech, jako jsou hnízda ptáků, praskliny nebo drážky v materiálu, ve kterém se hostitelé zdržují.

Problém s čmelíky spočívá v jejich schopnosti se rychle množit a vyživovat krví svých hostitelů, což může způsobit zdravotní problémy a pokles produktivity u ptáků.

Proto je důležité pravidelně monitorovat svůj drůbežník a provádět opatření k prevenci a kontrolu infestace čmelíky.

Vyberte si z naší nabídky 

Sprej na čmelíky

Sprej na čmelíky

 

Přípravky na čmelíky

Přípravky na čmelíky

 

Roztok na čmelíky

Roztok na čmelíky

 

Kde se čmelík vyskytuje?

Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je parazitický roztoč, který se vyskytuje v prostředí spojeném s ptáky, zejména drůbežími, jako jsou kuřata, slepice, kachny a krůty.

Můžete je najít v následujících místech:

 1. Hnízda drůbeže: Čmelíci často infikují hnízda, kde ptáci sedí a spí. V těchto hnízdech se skrývají během dne a aktivní jsou v noci, kdy vylézají na ptáky a krmivo, aby se živili krví.

 2. Podestýlka: Čmelíci mohou žít v podestýlce nebo na seně, která se nachází v prostoru, kde ptáci pobývají. Tato místa poskytují ideální úkryt a vhodné podmínky pro jejich množení.

 3. Okolí hnízd: Když se neživí krví ptáků, mohou se skrývat v okolí hnízd, což může zahrnovat praskliny v dřevě, trubkách nebo drážkách v prostředí hnízd.

 4. Zásobníky na krmivo: Čmelíci mohou čekat na své hostitele na zásobnících na krmivo a v noci napadat ptáky, kteří přicházejí jíst.

 5. Ostatní místa: Čmelíci mohou migrovat a hledat nové hostitele, pokud v prostoru drůbeže nenajdou vhodné podmínky. Mohou se dostat do dutin, větracích otvorů nebo prasklin ve stěnách chovu.

jak-se-branit-proti-cmelikum-u-slepic

Vyberte si přípravky a spreje na čmelíky podle druhu:

Vyberte si přípravky a spreje na roztoče podle druhu: