Jak se zbavit potravinových molů? Jak je vyhubit?

Moly často zůstávají neviditelné až do chvíle, kdy se jejich populace dramaticky rozroste, a pak je téměř nemožné je přehlédnout. Můžete je najít ve svých oblíbených cereáliích, mouce, ořeších, a dokonce i v sušeném ovoci. Nejenže jejich přítomnost znamená ztrátu potravin, ale také může být znamením širšího problému s čistotou a skladováním potravin ve vašem domově. V tomto článku se podíváme na to, jak efektivně identifikovat, předcházet a bojovat proti potravinovým molům. Poskytneme vám užitečné tipy a triky, jak udržet vaši spíž čistou a bez molů. Takže pokud jste někdy otevřeli balení mouku nebo jiní potraviny a našli v něm nezvané hosty, tento článek je právě pro vás.

jak-se-zbavit-potravinovych-molu

Obsah článku:

Co je to potravinový mol?

Potravinové moly jsou malí škůdci, kteří se živí širokým spektrem suchých potravinářských výrobků. Nejčastěji se vyskytují ve dvou formách: jako larvy (housenky) a jako dospělí moli.

Larvy jsou obvykle bělavé nebo krémové s hnědou hlavou a dorůstají délky asi 1,5 cm. Dospělí moli jsou malí, s rozpětím křídel kolem 1,5 cm, a mají šedavě hnědou barvu.

Kde se nejčastěji objevují?

Potravinové moly mohou proniknout do domácností různými způsoby, například skrze kontaminované potraviny zakoupené v obchodech.

Tyto škůdce lze nejčastěji nalézt v potravinách, jako jsou:

 • Mouka a obilné výrobky
 • Cereálie
 • Ořechy a semena
 • Sušené ovoce
 • Koření

banner blog bovram

Jak je identifikovat?

Identifikace potravinových molů vyžaduje pozorné prozkoumání potravinových skladovacích prostor.

Klíčové znaky, na které si dát pozor, zahrnují:

 • Přítomnost malých housenek v potravinách.
 • Viditelné malé dírky nebo škody na obalech potravin.
 • Jemné pavučiny v potravinách, které mohou být larválními síťkami.
 

Jak na prevenci proti molům?

Tito malí škůdci se mohou rychle rozmnožit a způsobit škody na různých druzích potravin.

Prevence je klíčem k udržení těchto škůdců mimo vaši kuchyni. Jak se proti nim bránit? Jaká je nejlepší prevence?

1) Správné skladování potravin

Hlavním krokem v prevenci proti molům je správné skladování potravin. Moly jsou přitahovány potravinami jako jsou obilniny, mouka, ořechy, sušené ovoce a další sušené potraviny. Tyto potraviny by měly být uchovávány v pevně uzavíratelných nádobách, ideálně ve skle nebo kovu, aby se zabránilo vniknutí molů.

2) Udržování čistoty

Pravidelné čištění skladovacích prostorů je nezbytné. Zbytky potravin a drobky mohou přitahovat moly, proto je důležité udržovat čistotu ve spížích, skříních a dalších místech, kde jsou potraviny uloženy. Důkladné vysávání a pravidelné umývání polic pomůže odstranit potenciální zdroje potravy pro moly.

3) Pravidelná kontrola potravin

Pravidelně kontrolujte své zásoby potravin, zvláště ty, které nejsou často používány. Hledejte známky molů, jako jsou malé díry v obalech, pavučiny nebo larvy. Pokud najdete nakažené potraviny, okamžitě je vyhoďte.

4) Použití přírodních repelentů

Některé přírodní repelenty, jako jsou bobkové listy, levandule nebo cedrové dřevo, mohou pomoci odpuzovat moly. Položte tyto přírodní repelenty do skříní nebo spíží, kde jsou skladovány potraviny.

5) Větrání a regulace vlhkosti

Moly preferují teplé a vlhké prostředí. Udržování nízké vlhkosti a pravidelné větrání skladovacích prostor může pomoci zabránit jejich výskytu.

6) Okamžité řešení problémů

Pokud objevíte moly nebo jejich larvy, okamžitě zasáhněte. Vyčistěte postižené oblasti a zkontrolujte všechny potraviny. Někdy může být nezbytné vyhodit velké množství potravin, aby se zabránilo dalšímu šíření molů.

banner blog bovram

 

Jak se zbavit molů přirozenými prostředky?

Naštěstí existuje několik přírodních metod, jak se těchto nezvaných hostů zbavit, aniž byste museli používat chemické přípravky.

Co přitahuje moly?

Moly se nejčastěji objevují v sušených potravinách jako jsou mouka, ořechy, sušené ovoce, a cereálie. Výskyt molů často souvisí s nedostatečnou hygienou skladovacích prostor nebo nehermetickým uzavíráním potravin.

Udržujte čistotu

Prvním a nejdůležitějším krokem v prevenci je udržování čistoty. Pravidelně vyčistěte skříňky a šuplíky, kde uchováváte potraviny. Zbytky jídla mohou přilákat moly, které pak začnou v potravinách klást vajíčka.

Skladování potravin

Uchovávejte potraviny v hermeticky uzavřených nádobách. To může zabránit molům v přístupu k potravinám a zároveň zabraňuje rozšíření molů, pokud se už ve vaší domácnosti objeví.

Bylinky a esenciální oleje

Některé bylinky a esenciální oleje jsou známé pro své odpuzující účinky na moly.

Mezi nejúčinnější patří:

 • Levandule: Nejenže krásně voní, ale také odpuzuje moly. Umístěte malé sáčky suché levandule do skříněk s potravinami.
 • Cedrové dřevo: Cedrové kuličky nebo bloky mohou být umístěny ve skříňkách, aby odradily moly.
 • Esenciální oleje: Oleje jako je olej z peprmintu, eukalyptu nebo citronu mohou být použity k odrazení molů. Naneste několik kapek na vatový tampón a umístěte do skříněk.

Čištění infikovaných prostor

Pokud najdete moly nebo jejich larvy, je důležité důkladně vyčistit infikované oblasti. Vyndejte všechny potraviny a pečlivě vysajte a umyjte všechny skříňky.

Kontrola a prevence

Pravidelně kontrolujte stav potravin a skladovacích prostor. Včasná detekce a prevence může zabránit rozšíření molů.

 

Chemické přípravky a pasti

Kromě tradičních metod, jako je důkladné čištění a používání přírodních repelentů, existují také chemické přípravky a pasti, které nabízejí rychlé a efektivní řešení problému.

Přípravky

Chemické přípravky proti molům často obsahují insekticidy, které jsou účinné v boji proti dospělým jedincům i larvám. Tyto produkty mohou mít formu sprejů, prášků, nebo tekutých roztoků. Je důležité pečlivě si přečíst a dodržovat návod k použití, aby se zabránilo kontaminaci potravin nebo riziku pro domácí mazlíčky.

Pasti

Pasti na moly jsou často považovány za bezpečnější alternativu, jelikož nevyžadují rozprašování chemikálií do vzduchu. Tyto pasti obvykle obsahují feromony, které přitahují moly, a lepící plochu, která je chytí. Pasti jsou ideální pro použití v kuchyních a spížích, neboť jsou bezpečné v blízkosti potravin.

Jak správně používat chemické přípravky a pasti?

 1. Umístění pastí: Pasti by měly být umístěny v oblastech, kde je výskyt molů nejvíce patrný, například v blízkosti skladovacích prostor potravin.

 2. Bezpečnost při použití chemikálií: Při používání chemických přípravků se ujistěte, že jsou potraviny a kuchyňské nástroje řádně chráněny nebo odstraněny z pracovní plochy.

 3. Pravidelná kontrola a výměna: Pasti a chemické přípravky by měly být pravidelně kontrolovány a v případě potřeby vyměněny.

banner blog bovram

Praktické kroky, jak se zbavit molů

Nejenže znehodnocují potraviny, ale jejich přítomnost může být také známkou špatné hygieny. Jaké jsou praktické rady, jak se jich co nejdříve zbavit?

Identifikace a počáteční kroky

Než začnete s likvidací, je důležité moly správně identifikovat. Potravinové moly jsou malé, světle hnědé a často se vyskytují v oblastech, kde jsou skladovány potraviny.

 1. Důkladná kontrola a čištění: Začněte důkladnou kontrolou všech potravinových skladů. Moly se mohou schovávat ve štěrbinách, v rohách skříněk a v baleních potravin. Vyhoďte všechny potraviny, ve kterých najdete moly nebo jejich larvy.

 2. Čištění skladovacích prostor: Po vyčištění potravin důkladně vyčistěte skříně a šuplíky. Použijte vysavač, aby jste odstranili všechny zbytky potravin a pak skříně umyjte teplou mýdlovou vodou.

Prevence před molami

Po důkladném vyčištění přichází fáze prevence.

 1. Správné skladování potravin: Uchovávejte potraviny v pevně uzavíratelných nádobách. To zabraňuje vniknutí molů a larv do potravin.

 2. Pravidelné kontroly a čištění: Pravidelně kontrolujte potraviny a skladovací prostory. Věnujte pozornost zejména obilninám, sušenému ovoci a ořechům.

Přírodní metody

Pokud dáváte přednost přírodním metodám, existují různé způsoby, jak moly odpuzovat.

 1. Bylinky a esenciální oleje: Levandule, hřebíček nebo eukalyptový olej jsou známé pro své molů odpuzující vlastnosti. Rozmístěte tyto bylinky v sáčcích po skříních nebo použijte oleje v difuzérech.

 2. Křída nebo sůl: Tyto přírodní látky mohou pomoci zabránit vniknutí molů do skladovacích prostor.

TIP na článek:

Chemické přípravky a pasti

Pro závažnější infestace mohou být účinnější chemické přípravky a pasti.

 1. Lepicí pasti: Tyto pasti přitahují a zachytávají moly, což vám pomůže určit rozsah infestace.

 2. Insekticidy: V případě rozsáhlých infestací může být nutné použít insekticidy. Při jejich použití dodržujte bezpečnostní pokyny a zajistěte, aby byly mimo dosah dětí a domácích mazlíčků.

 

Zdroje článku:

How to get rid of pantry moths: pest control experts explain | [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.homesandgardens.com/kitchens/how-to-get-rid-of-pantry-moths

How Do You Get Rid of Pantry Moths? – Forbes Home [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.forbes.com/home-improvement/pest-control/get-rid-of-pantry-moths/

3 Ways to Get Rid of Pantry Moths - wikiHow [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Pantry-Moths