Jak chytit a vyhubit myš v domě?

Myši v domě - tento malý problém může rychle přerůst ve velkou noční můru pro každého majitele domu. Ačkoliv myši mohou na první pohled působit neškodně, jejich přítomnost v domácnosti představuje řadu zdravotních a materiálních rizik. Od přenášení chorob a bakterií až po poškozování elektroinstalace, potravin a nábytku, myši mohou způsobit značné škody. Navíc, jejich rychlá reprodukce znamená, že malý problém se může velmi rychle změnit v invazi. V tomto článku se podrobně zaměříme na efektivní strategie, jak tyto nezvané hosty chytit a z vašeho domova je bezpečně a efektivně odstranit. Představíme vám různé metody, od tradičních pastí až po moderní řešení, a poskytneme praktické tipy, jak zabránit jejich dalšímu šíření.

jak-chytit-a-vyhubit-mys-v-dome

Obsah článku:

Jak poznat, že máte myši v domě?

Myši jsou běžným problémem v mnoha domácnostech, ale jejich přítomnost není vždy okamžitě zřejmá. Rozpoznání prvních znaků infestace myší je klíčové pro jejich účinné a včasné řešení. V tomto článku se podíváme na různé indikátory, které vám pomohou identifikovat, zda máte v domě myši.

 • Zvuky a zrakové pozorování: Myši jsou aktivní hlavně v noci, takže prvními známkami jejich přítomnosti mohou být neobvyklé zvuky za stěnami nebo podlahami. Tento zvuk může být škrábání, běhání nebo dokonce šustění, což naznačuje, že myši prozkoumávají váš dům.
 • Myší trus: Jedním z nejjasnějších znaků přítomnosti myší je nalezení jejich trusu. Myší exkrementy mají obvykle tvar temného, zrnitého rýžového zrna, asi 3-6 mm dlouhého. Často je najdete v kuchyních, ve skříních, poblíž potravin nebo v koutech místností.
 • Poškození potravin a materiálů: Myši mají tendenci hlodat různé materiály, včetně potravinových obalů, izolace, papíru, látek a dokonce i elektrických kabelů. Pokud najdete náhodně prohlodané obaly potravin nebo jiné předměty, může to být důkazem myší.
 • Stopy a otisky: Ve špinavých oblastech můžete objevit stopy myších tlapek nebo ocasů. Tyto stopy mohou být vidět na méně frekventovaných místech, jako jsou půdy, sklepy nebo za skříněmi.
 • Hnízda a shromažďování materiálu: Myši si často staví hnízda z měkkých materiálů, jako je izolační materiál, papír nebo textil. Pokud narazíte na malé, zastrčené hnízdo nebo hromadu shromážděného materiálu, může to být signál přítomnosti myší.
 • Nepříjemný zápach: Pokročilá infestace myší může způsobit nepříjemný, amoniakový zápach způsobený jejich močí. Tento zápach je často silnější v uzavřených nebo málo větraných prostorách.

banner blog bovram

 

Prevence je základ

Prevence je klíčová, aby se myši ve vašem domě neusadily.

Zde je několik osvědčených metod, jak udržet tyto malé škůdce mimo váš domov.

1) Udržujte čistotu

Myši jsou přitahovány potravinovými zbytky a nečistotami. Udržování čistoty je proto prvním a nejdůležitějším krokem v prevenci.

 • Pravidelně vysávejte a vytírejte podlahy: Odstraňte drobky a zbytky jídla, které by mohly myši lákat.
 • Ukládejte potraviny bezpečně: Všechny potraviny by měly být uloženy v pevných a uzavíratelných nádobách.
 • Pravidelně vyhazujte odpadky: Ujistěte se, že vaše koše na odpadky jsou pevně uzavřeny a pravidelně je vyprazdňujte.

2) Zabezpečte vstupy

Myši se do domů dostávají přes malé štěrbiny a otvory. Je důležité tyto vstupy najít a zapečetit.

 • Kontrolujte stěny a základy domu: Hledejte trhliny a otvory, přes které by se myši mohly dostat.
 • Použijte ocelovou vlnu a těsnící materiály: Tyto materiály jsou efektivní při blokování vstupů.
 • Nezapomeňte na okna a dveře: Ujistěte se, že jsou pevně uzavřené a bez průvanů.

banner blog bovram

3) Odstraňte vnější úkryty

Myši se často schovávají ve vnějších úkrytech před vstupem do domu.

 • Prořezejte keře a stromy poblíž domu: Zamezte myším v používání vegetace jako "mostu" do vašeho domu.
 • Uklízejte zahradu a skladové prostory: Myši mohou využít hromady listí, dřeva nebo jiného nepořádku jako úkryt.

4) Použijte přirozené repelenty

Některé přírodní látky mohou působit jako odpuzovače myší.

 • Peprmintový olej: Myši nemají rády silný zápach peprmintu. Namočte vatu peprmintovým olejem a umístěte ji na strategická místa.
 • Kočičí srst: Přítomnost kočky ve vašem domově může být sama o sobě odpuzující pro myši.

5) Buďte ostražití

I po provedení těchto kroků je důležité zůstat ostražití a pravidelně kontrolovat možné známky přítomnosti myší.

 • Sledujte známky aktivity: Hledat stopy, hlodavé zvuky nebo poškozené potraviny.
 • Provádějte pravidelné kontroly: Pravidelně kontrolujte svůj dům, zejména místa, kde by se myši mohly schovávat.
 

Metody odchytu

Jakmile zaznamenáte přítomnost myší, je důležité jednat rychle a účinně. V tomto odstavci se podíváme na různé metody odchytu myší a poskytneme vám návod, jak si poradit s tímto problémem.

Pasti na myši

Pasti na myši jsou jednou z nejběžnějších metod odchytu. Existují dvě hlavní kategorie pastí: mechanické pasti a lepové pasti.

 1. Mechanické pasti: Tyto pasti fungují na základě mechanismu, který se spustí, když myš vkročí na návnadu. Jedná se o rychlý a humánní způsob odchytu. Po chycení myši můžete ji past jednoduše uvolnit ven.

 2. Lepové pasti: Lepové pasti fungují tak, že myši zůstanou přilepeny na lepivém povrchu. Jsou jednoduché na použití, ale mohou být méně humánní, protože myši zůstanou naživu a musíte je odlepovat a někam propustit.

Živé Pasti

Živé pasti jsou humánnější alternativou k lepovým pastím. Tyto pasti zachytí myši živé a umožňují vám je později propustit ven. Je důležité, aby jste byli připraveni na bezpečné propuštění myší mimo váš domov.

Ultrazvukové plašiče a odpuzovače

Ultrazvukové plašiče myší vytvářejí zvukové signály, které jsou nepříjemné pro myši a mají za cíl je odhánět. Tato zařízení jsou neškodná pro lidi a domácí zvířata, ale účinnost může být proměnlivá.

banner blog bovram

Profesionální služby

V některých případech může být nejlepší volbou profesionální kontrola škůdců. Odborníci mají znalosti a zkušenosti s odchytováním myší a mohou provádět bezpečné a efektivní opatření.

 

Proč použít jed na myš? 

Existuje několik způsobů, jak se zbavit myší, a jedním z nich je použití myšího jedu.

Zaměříme se na to, proč a jak použít jed na myš jako možnost řešení tohoto problému.

Důležité je však zdůraznit, že použití jedu vyžaduje opatrnost a dodržování bezpečnostních opatření.

Proč použít jed na myš?

 1. Efektivita: Myší jed patří mezi efektivní metody hubení myší. Jed dokáže rychle eliminovat myši a snížit jejich populaci.

 2. Snadná aplikace: Použití myšího jedu je relativně jednoduché a vyžaduje minimální úsilí. Stačí umístit jed v místech, kde se myši pohybují.

 3. Šetrnost prostředí: Některé myší jedy jsou navrženy tak, aby byly šetrné k životnímu prostředí a méně toxické pro nechtěné druhy.

 4. Cílený útok: Myší jed cílí přímo na myši a nezahrnuje nepřímé metody, které by mohly ohrozit jiné domácí zvířata nebo děti.

 

Vyzkoušejte pasti a sklopce

Pro hubení myší v domácnosti lze použít různé druhy pastí a sklopců.

Výběr závisí na vašich preferencích a potřebách.

Zde jsou některé vhodné druhy pastí a sklopců pro myši:

 1. Mechanické pasti:

  • Klasická myší past: Tato past se aktivuje, když myš vkročí na spoušť, a rychle ji chytí. Jsou velmi efektivní a rychlé.
  • Past na páky: Podobně jako klasická past, ale s dlouhou pákou. Poskytuje větší páku pro rychlejší chytání myší.
  • Past ve tvaru tunelu: Past ve tvaru tunelu má výklenky na obou koncích a myš se do ní dostane, aby se dostala k potravině. Poté past zavře a chytí myš.
 2. Lepové pasti:

  • Lepová deska: Myši se nalepí na lepkavou desku, když na ni vkročí. Jsou bezjedové a nezabíjejí myši, což někteří lidé preferují. Můžete myš po chytění uvolnit ven.
 3. Živé pasti:

  • Živá myší past: Tyto pasti umožňují chytit myš živou a poté ji venku opět propustit. Jsou humánnější volbou, pokud nechcete myši zabíjet.
 4. Ultrazvukové odpuzovače:

  • Ultrazvukové zařízení: Tato zařízení vydávají vysokofrekvenční zvuk, který myši odpuzuje. Nezabíjí myši, ale mohou pomoci zabránit jejich vniknutí do domácnosti.
 5. Elektronické pasti:

  • Elektronické myší pasti: Tyto pasti používají elektrický náboj k okamžitému zabíjení myší. Jsou efektivní a hygienické.
 

Zdroje článku:

How to Get Rid of Mice | 7 Best Ways | Terminix [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.terminix.com/rodent-control/mice/the-seven-best-ways-to-get-rid-of-mice/

How to Get Rid of Mice, According to Experts [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a35872/how-to-get-rid-of-mice/

How to Get Rid of Mice in the House: 6 Effective Steps [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://smithspestmanagement.com/blog/post/how-to-get-rid-of-mice/