Jakou elektrocentrálu vybrat?

Záložní zdroj elektřiny je důležitým prvkem pro zajištění nepřetržitého dodávání elektřiny v případě výpadku elektrického proudu. Při výběru elektrocentrály je třeba zvážit různé faktory, včetně vašich potřeb, rozpočtu a specifických podmínek pro využití. Tento průvodce vám pomůže rozhodnout se, jakou elektrocentrálu vybrat.

jakou-elektrocentrálu-vybrat

Podle čeho vybírat elektrocentrálu?

Při výběru elektrocentrály je důležité si říct:

1) Za jakým účelem potřebujete elektrocentrálu?

Prvním krokem při výběru elektrocentrály je zvážení vašich konkrétních potřeb. Zvažte následující otázky:

 • Jaký výkon potřebujete? Určete, kolik energie budete potřebovat, abyste napájeli důležité spotřebiče a zařízení. Nezapomeňte zahrnout základní spotřebiče jako lednici, topení, klimatizaci a osvětlení.

 • Jak často očekáváte výpadky elektřiny? Pokud žijete v oblasti s častými výpadky elektřiny, může být důležité mít robustnější elektrocentrálu.

 • Kde budete elektrocentrálu umisťovat? Zvažte, zda máte dostatek místa pro umístění elektrocentrály a jaký bude přístup k palivu.

 

2) Vyberte si typ elektrocentrály

Existují různé typy elektrocentrál, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Zvažte následující možnosti:

 • Benzínová elektrocentrála: Benzínové elektrocentrály jsou cenově dostupné a snadno dostupné. Jsou vhodné pro krátkodobé výpadky elektřiny a jsou přenosné. Nicméně spotřebují benzín, což může být nákladné a mohou generovat hluk.

 • Naftová elektrocentrála: Naftové elektrocentrály mají obvykle delší dobu provozu než benzínové a jsou méně hlučné. Jsou vhodné pro dlouhodobé výpadky elektrického proudu, ale nafta je hořlavá a její skladování je citlivé na teplotu.

 • Propanová elektrocentrála: Elektrocentrály na LPG jsou ekologicky šetrnější než benzínové elektrocentrály nebo naftové, a jsou vhodné pro dlouhodobé výpadky. Propanbutonové nádrže lze snadno skladovat.

 • Solární elektrocentrála: Solární elektrocentrály využívají energii ze slunce a jsou tiché a ekologicky šetrné. Jsou vhodné pro dlouhodobé výpadky elektřiny, ale vyžadují instalaci solárních panelů a akumulátorů.

 • Mezi populární elektrocentrály patří například: invertorová elektrocentrála nebo třífázové elektrocentrály

3) Zvažte výrobce a kvalitu

Vyberte si renomovaného výrobce elektrocentrály. Důležité je také zjistit, zda elektrocentrála splňuje všechny bezpečnostní a environmentální normy.

4) Zvážte funkce a technologie

Některé elektrocentrály jsou vybaveny pokročilými funkcemi, jako je elektrocentrála se startérem při výpadku elektřiny, dálkové ovládání, měřiče spotřeby a bezpečnostní prvky. Zvažte, jaké funkce jsou pro vás důležité.

5) Plánujte údržbu a servis

Každá elektrocentrála vyžaduje pravidelnou údržbu. Ujistěte se, že budete schopni zajistit potřebnou péči a servisování elektrocentrály.

Jak určit výkon elektrocentrály?

Při výběru elektrocentrály je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí určení správného výkonu. Nesprávně zvolený výkon elektrocentrály může znamenat, že nebude schopna napájet vaše spotřebiče a zařízení, nebo naopak, že zvolíte příliš výkonnou elektrocentrálu, což může způsobit nadbytečnou spotřebu paliva a náklady. Jak určit správný výkon elektrocentrály pro vaše účely?

1) Výkon

Prvním krokem k určení správného výkonu elektrocentrály je sestavit seznam všech spotřebičů a zařízení, které chcete napájet. Zohledněte jejich výkon, který bývá vyjádřen ve wattech (W) nebo kilowatech (kW). Mějte na paměti, že některé spotřebiče mají zvýšený počáteční výkon při zapnutí.

2) Vypočítejte spotřebu

Sčítejte výkony všech spotřebičů a zařízení, které budete provozovat současně. Tím získáte odhadovanou celkovou spotřebu elektřiny, kterou vaše elektrocentrála bude muset zvládnout.

3) Co chcete napájet?

Zvláště pozornost věnujte spotřebičům s vysokými startovacími proudy, jako jsou klimatizace, ledničky nebo čerpadla. Tyto zařízení mohou krátce po spuštění vyžadovat významně vyšší výkon než během běžného provozu. Přidání startovacích proudů ke spotřebě vám pomůže určit, jaký minimální výkon elektrocentrály potřebujete. Můžete si vybrat z elektrocentrál podle umístění.

4) Dbejte na bezpečnost

Pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu elektrocentrály je vhodné zvolit elektrocentrálu s větším výkonem než je váš minimální požadavek. Tento faktor bezpečnosti může zahrnovat i rezervní kapacitu pro budoucí potřeby nebo pro neočekávané zátěže.

5) Typ elektrocentrály

Různé typy elektrocentrál mají různé výkony a schopnosti. Například benzínové elektrocentrály jsou obvykle menší a vhodné pro menší zátěž, zatímco naftové nebo propanové elektrocentrály mají vyšší výkon a jsou vhodné pro náročnější aplikace.

6) Konzultujte s odborníkem

Pokud máte pochybnosti ohledně výběru správného výkonu elektrocentrály, je vždy dobré konzultovat se s odborníkem. Elektrikář nebo specialista na generátory vám může pomoci určit optimální výkon pro vaše potřeby. Pokud chcete pomoc s výběrem elektrocentrály, neváhejte nám napsat nebo zavolat.

7) Ujistěte se o kompatibilitě

Nakonec si ověřte, zda elektrocentrála, kterou zvažujete, je kompatibilní s vašimi spotřebiči a zařízeními. Zkontrolujte typy zásuvek a konektorů, které elektrocentrála nabízí, a ujistěte se, že odpovídají vašim potřebám.

Jakou elektrocentrálu vybrat na chatu?

Výběr elektrocentrály pro chatu závisí na několika faktorech, včetně vašich energetických potřeb, typu chaty, lokalitě a vašich preferencích.

Zde je několik kroků, které vám pomohou vybrat správnou elektrocentrálu pro vaši chatu:

 1. Stanovte své energetické potřeby: Začněte tím, že identifikujete, jaké spotřebiče a zařízení budete na chatě používat. Zahrňte do toho vše od osvětlení, ledničky, až po nářadí a elektroniku. Zaznamenejte jejich výkony (ve wattech) a odhadovaný čas, po který budou běžet. To vám pomůže získat představu o celkové energetické spotřebě.

 2. Určete typ elektrocentrály: Na chatě můžete zvážit různé typy elektrocentrál, včetně benzínových, naftových, propanbutonových a solárních. Rozhodnete se na základě dostupnosti paliva, nákladů na palivo a vašich preferencí ohledně ekologie.

 3.  Zvažte výkon elektrocentrály: Po určení energetických potřeb chaty zvolte elektrocentrálu s dostatečným výkonem, který pokryje vaše potřeby. Přidejte k celkové spotřebě i startovací proudy, které některé spotřebiče vyžadují při spuštění.
 4. Zohledněte čas provozu: Uvažujte, kolik hodin denně nebo týdně budete elektrocentrálu používat. Pokud plánujete používat elektrocentrálu jen občas nebo během víkendů, může to mít vliv na výběr typu elektrocentrály a nádrže na palivo.

 5. Zohledněte dostupnost paliva: Zjistěte, jaké typy paliva jsou dostupné v oblasti vaší chaty. Pokud je benzín snadno dostupný, může být benzínová elektrocentrála praktickou volbou. Naopak, pokud je propan či nafta snadno dostupná, může být vhodnější volbou elektrocentrála s tímto palivem.

 6. Konzultujte s odborníkem: Pokud máte pochybnosti ohledně výběru elektrocentrály, konzultujte s odborníkem na generátory nebo elektrikářem. Odborník vám může poskytnout rady a doporučení na základě konkrétních potřeb vaší chaty.

 7. Zvažte speciální funkce: Pokud máte zvláštní požadavky, jako je automatický start, dálkové ovládání nebo tichý režim, zvažte elektrocentrálu s těmito funkcemi, které budou přesně vyhovovat vašim potřebám.

 8. Proveďte údržbu a testy: Po nákupu elektrocentrály nezapomeňte na pravidelnou údržbu a testy, abyste zajistili její spolehlivý provoz, když ji budete potřebovat.

 

Jak vybrat elektrocentrálu pro rodinný dům? Jaké jsou výhody a nevýhody?

Samotný výběr elektrocentrály pro rodinný dům je důležitým rozhodnutím, které ovlivní energetickou nezávislost vašeho domu a zajištění energie v případě výpadku elektrické sítě.

Jedním z hlavních faktorů při výběru elektrocentrály je typ paliva, které chcete používat.

Dvě nejběžnější možnosti jsou benzín a nafta. Která elektrocentrála je pro vás nejlepší?

Benzínová elektrocentrála:

Výhody benzínové elektrocentrály:

 • Snadné spuštění: Benzínové generátory obvykle nabídnou snazší a rychlejší spuštění než naftové alternativy, což je užitečné v případě nouze.

 • Menší a lehčí: Benzínové generátory jsou obvykle patří k malým elektrocentrálám a lehčí než naftové, což znamená, že jsou pohodlnější při přepravě a skladování.

 • Vhodné pro menší zátěž: Benzínové elektrocentrály jsou ideální pro menší domy nebo pro použití při kempování a na různých událostech.

Nevýhody benzínové elektrocentrály:

 • Vyšší spotřeba paliva: Benzínové generátory mají obvykle vyšší spotřebu paliva než naftové, což může být nákladné, pokud jsou používány pravidelně.

 • Méně efektivní: Benzínové generátory mají tendenci být méně efektivní než naftové alternativy, což znamená, že budou vyžadovat častější doplňování paliva.

Naftová elektrocentrála:

Výhody naftové elektrocentrály:

 • Nižší spotřeba paliva: Naftové generátory jsou obvykle efektivnější a mají nižší spotřebu paliva, což může přinést úsporu na palivových nákladech v dlouhodobém horizontu.

 • Delší životnost: Naftové elektrocentrály mají tendenci mít delší životnost a jsou více odolné vůči opakovanému použití.

 • Vhodné pro větší zátěž: Pokud potřebujete generátor pro větší domy nebo komerční účely, naftová elektrocentrála může být lepší volbou.

Nevýhody naftové elektrocentrály:

 • Složitější spuštění: Naftové generátory obvykle vyžadují více údržby a složitější spuštění, zejména v chladnějším počasí.

 • Těžší a větší: Naftové generátory jsou obvykle těžší a větší, což může být nepohodlné při přepravě a skladování.

Jak vybrat správně elektrocentrálu?

Při výběru elektrocentrály pro rodinný dům je důležité zvážit vaše konkrétní potřeby.

Zde jsou některé faktory, které byste měli vzít v úvahu:

 1. Spotřeba energie: Zjistěte, kolik energie budete potřebovat pro vaši domácnost. To vám pomůže určit správný výkon generátoru.

 2. Frekvence použití: Pokud plánujete generátor používat pravidelně, může být naftový generátor ekonomičtější volbou díky nižší spotřebě paliva.

 3. Přenosnost: Pokud plánujete používat generátor při kempování nebo na různých místech, mějte na paměti hmotnost a velikost generátoru.

 4. Cena paliva: Zvažte cenu benzínu a nafty ve vaší oblasti, abyste zjistili, jaký bude dlouhodobý provoz generátoru.

 5. Odolnost vůči povětrnostním podmínkám: Pokud žijete v oblasti s extrémními povětrnostními podmínkami, zvažte generátor, který je odolný vůči těmto podmínkám.