Choroby a škůdci brambor: Ochrana úrody pro bohatou sklizeň

Brambory, oblíbená plodina zahrádkářů a základní potravina, čelí mnoha nástrahám v podobě chorob a škůdců, které mohou ohrozit celou úrodu. V tomto článku se podrobněji podíváme na nejčastější problémy s brambory a dozvíte se, jak jim předcházet a bojovat s nimi.

choroby-a-skudci-brambor

Nemoci a choroby brambor: jak na ně?

Znalost symptomů chorob a škůdců, preventivních opatření a možností léčby vám pomůže zajistit, že vaše bramborové rostliny budou prosperovat a přinesou vám bohatou úrodu zdravých a chutných hlíz.

Mezi nejrozšířenější choroby brambor patří:

1) Plíseň bramborová

Tato houbová choroba, známá také jako "mandelinka bramborová", se projevuje hnědočervenými skvrnami na listech a stoncích, které se později šíří i na hlízy.

Napadené hlízy hnijí a mumifikují. Předcházet chorobě lze střídáním plodin, pěstováním odolných odrůd a zajištěním dobrého větrání.

V případě napadení existují fungicidy k ošetření.

banner blog bovram

 

2) Struska bramborová

Tato houbová choroba napadá hlízy a způsobuje na nich hnědé až černé skvrny s hrubým povrchem.

Napadené hlízy jsou nejedlé. Prevence zahrnuje střídání plodin, pěstování odolných odrůd a dezinfekci hlíz před skladováním.

V případě napadení neexistuje účinná léčba.

3) Černá hniloba brambor

Tato bakteriální choroba napadá hlízy a způsobuje na nich měkké, hnědé skvrny, které se později šíří a hlízy hnijí.

Napadené hlízy jsou nejedlé. Prevence zahrnuje střídání plodin, pěstování odolných odrůd a manipulaci s hlízami opatrně, aby se nepoškodily.

V případě napadení neexistuje účinná léčba.

 

Škůdci brambor

Kromě chorob ohrožují brambory i škůdci, mezi které patří:

  1. Mandelinka bramborová: Tento brouk a jeho larvy okusují listy a stonky rostlin. Poškození snižuje fotosyntézu a oslabuje rostliny. Prevence zahrnuje sběr brouků a larev ručně, pěstování odolných odrůd a používání insekticidů v případě silného napadení.
  2. Drátovec: Tento hmyz sežere kořeny a stonky mladých rostlin. Prevence zahrnuje pěstování odolných odrůd, střídání plodin a dezinfekci půdy.
  3. Slimáci: Tito měkkýši sežerou listy a hlízy brambor. Prevence zahrnuje sběr slimáků ručně, instalace bariér proti nim a používání biologických nebo chemických přípravků.

S jakými dalšími škůdci se můžete setkat?

  1. Molice skleníková: Tito malí létající hmyzí škůdci sají šťávy z rostlin a oslabují je. Mohou také přenášet virové choroby. Prevence zahrnuje instalaci sítěk proti hmyzu, pěstování odolných odrůd a používání biologických nebo chemických insekticidů.
  2. Mšice: Tento hmyz saje šťávu z rostlin a oslabují je. Mohou také přenášet virové choroby. Prevence zahrnuje pěstování odolných odrůd, podporu přirozených nepřátel mšic (např. slunéčka) a používání insekticidů v případě silného napadení.
  3. Vlnatka bramborová: Tento škůdce saje šťávy z rostlin a způsobuje jejich zasychání a deformaci. Prevence zahrnuje pěstování odolných odrůd, podporu přirozených nepřátel vlnatky (např. dravci) a používání biologických nebo chemických insekticidů.

 banner blog bovram

V našem e-shopu si můžete zakoupit:

Zdroje článku:

Potato Disease Identification | AHDB [online]. [cit. 15. 05. 2024]. Dostupné z: https://potatoes.ahdb.org.uk/knowledge-library/potato-disease-identification

Potato diseases & common pests - Plantura [online]. [cit. 15. 05. 2024]. Dostupné z: https://plantura.garden/uk/vegetables/potatoes/potato-diseases