Kousnutí od roztoče: co může způsobit?

Kousnutí od roztočů může být pro mnohé z nás nepříjemným překvapením, často nás přivádí k otázkám a obavám ohledně zdraví a bezpečnosti. Ačkoli jsou roztoči mikroskopickými tvory, kteří žijí ve světě, kterým se zdá být neviditelný, jejich výskyt a dopady nemohou být podceňovány. V tomto článku se zaměříme na to, co se skrývá za tímto téměř nepostřehnutelným nepřítelem, jak rozpoznat příznaky jejich kousnutí a co může způsobit lidskému zdraví.

kousnuti-od-roztoce

Co je to roztoč a co může způsobit?

Roztoči jsou drobní členovci z čeledi Arachnida, kteří se vyskytují po celém světě a mají různé druhy. Nejznámějšími mezi nimi jsou posteloví roztoči (Dermatophagoides pteronyssinus), kteří se skrývají v našich postelích, a klíšťata, která jsou známá jako přenašeči nemocí. Kousnutí od těchto drobných tvorů může mít různé nepříjemné následky.

První otázkou, kterou si mnozí položí, je: "Jak poznám, že mě roztoč kousl?" Symptomy kousnutí od roztoče mohou zahrnovat:

 1. Svědění a zarudnutí: Typickým prvním příznakem je svědění na místě kousnutí, což může být nepříjemné a vyvolávající nutkání škrábat postiženou oblast.

 2. Vyrážka: Někdy se na kůži objeví vyrážka, která může mít podobu malých červených teček nebo výsevů.

 3. Alergické reakce: U některých jedinců může kousnutí od roztoče způsobit alergickou reakci, která se projevuje větším otokem, zarudnutím a bolestí na místě kousnutí.

 4. Infekce: Pokud dojde k poškození kůže škrábáním nebo odřením, může dojít k infekci na místě kousnutí.

 5. Dlouhodobé komplikace: U některých lidí může kousnutí od roztoče vést k dlouhodobým komplikacím, zejména pokud jsou vystaveni kousnutím opakovaně.

Roztoči jsou také spojeni s některými alergickými onemocněními, jako je alergie na roztoče, která může způsobit rýmu, kašel a další příznaky. Posteloví roztoči jsou často považováni za spouštěče alergií v domácnostech, zejména u lidí trpících astmatem.

Další hrozbou spojenou s roztoči jsou klíšťata, která mohou přenášet nemoci, jako je borelióza a klíšťová encefalitida. Kousnutí klíšťat může mít vážné následky na zdraví.

Jak bojovat proti roztočům u zvířat?

Bojovat proti roztočům u zvířat a slepic je důležité pro jejich zdraví.

Roztoči mohou způsobit nepříjemné svědění, kožní problémy a někdy i vážné nemoci.

Zde je několik kroků, jak bojovat proti roztočům u zvířat a slepic:

 1. Pravidelná hygiena: Udržujte prostředí vašich zvířat a slepic co nejčistší. Pravidelně měňte podestýlku a čistěte místa, kde se zvířata zdržují. Čisté a suché prostředí je klíčové pro prevenci roztočů.

 2. Kontrola na posteli: Pokud máte slepice, mějte na paměti, že posteloví roztoči jsou častým problémem. Mějte speciální hnízdní boxy, které můžete pravidelně čistit a dezinfikovat. Pravidelně měňte hnízdní materiál.

 3. Kontrola srsti nebo peří: Pravidelně prověřujte srst nebo peří vašich zvířat na příznaky roztočů. To může zahrnovat svědění, zarudnutí, vyrážky nebo ztrátu srsti/peří.

 4. Používání preventivních produktů: Existuje mnoho různých produktů na trhu, které mohou pomoci bojovat proti roztočům u zvířat. To zahrnuje antiparazitní spreje, postřiky na roztoče krční obojky, kapky a tablety. Důležité je, aby tyto produkty byly vhodné pro druh zvířete, které máte, a že dodržujete doporučené dávkování.

 5. Konzultace s veterinářem: Pokud máte podezření, že vaše zvíře trpí roztoči nebo máte potíže s jejich kontrolou, konzultujte s veterinářem. Veterinář vám může doporučit nejlepší postup a předepsat léky, pokud je to potřeba. Veterinář vám nejspíše doporučí sprej proti roztočům nebo přípravky na hubení roztočů.

 6. Dezinfikce prostředí: Pravidelně dezinfikujte prostředí, ve kterém vaše zvířata žijí. To zahrnuje čištění klecí, kotců a dalšího vybavení.

 7. Prevence: Prevence je klíčem k boji proti roztočům. Pravidelnými kontrolami, čištěním a používáním preventivních produktů můžete minimalizovat riziko infestace.