Roztoči v matraci: co můžou způsobit?

Každý den spíme v průměru přibližně osm hodin, což představuje téměř třetinu našeho života. Proto je důležité, aby náš spánek byl co nejkvalitnější. Jedním z potenciálních rušitelů našeho nočního klidu jsou roztoči v matraci. Ti jsou mikroskopické organismy, kteří se živí našimi mrtvými kožními buňkami a mohou způsobovat alergie a další zdravotní problémy. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit roztočů v matraci a zlepšit kvalitu svého spánku.

roztoc-v-matraci-jak-se-ho-zbavit

Co je to roztoč?

Většina z nás zná slovo "roztoč" z běžných konverzací o alergiích nebo hygieně domova, ale kolik z nás ví, co přesně jsou roztoči a jaký vliv mají na naše životy?

Roztoči jsou drobní členovci, kteří patří do třídy Arachnida, což znamená, že jsou příbuzní pavoukům. Přestože jsou velmi malí (většinou jsou měřeni v mikrometrech), jsou velmi rozšíření a mohou být nalezeni po celém světě.

Existuje více než 48 000 různých druhů roztočů, a mnoho z nich je stále neobjeveno.

Kde se roztoči vyskytují?

Roztoči jsou extrémně přizpůsobiví tvorové a nacházíme je téměř všude, kde je dostatečně vlhko a teplo.

Některá z jejich oblíbených prostředí zahrnují:

 1. Matrace: Matrace jsou ideálním místem pro roztoče, protože poskytují teplé a vlhké prostředí, kde mohou snadno najít potravu - odumřelá kůži, kterou zanechávají lidé.

 2. Polštáře a povlečení: Stejně jako matrace jsou i polštáře a povlečení náchylné k roztočům, protože jsou často blízko našeho těla.

 3. Koberce: Roztoči se mohou skrývat v kobercích, kde je dostatek prachu a vlhkosti.

 4. Pohovky: Polštáře a potahy pohovek mohou být také oblíbenými úkryty pro roztoče.

 5. Prach a roztočí alergeny: Roztoči a jejich exkrementy obsahují alergeny, které se mohou nacházet v prachu a v domácnosti.

Proč jsou roztoči nenáviděni?

I když jsou roztoči malí a téměř neviditelní pouhým okem, mohou mít významný vliv na naše životy a zdraví. Některé důležité body zahrnují:

 1. Alergie: Roztoči jsou častou příčinou alergií a astmatu. Lidé, kteří jsou alergičtí na roztočí alergeny, mohou trpět svědivým nosem, kašlem a dalšími alergickými reakcemi.

 2. Spánková kvalita: Roztoči se často skrývají v matracích a povlečení, což může ovlivnit kvalitu našeho spánku a způsobit nepohodlí.

Jak se bránit roztočům?

Existuje několik způsobů, jak minimalizovat přítomnost roztočů v našem domově:

 1. Pravidelná výměna ložního prádla: Pravidelně prát povlečení a polštáře na vysoké teploty může zabránit rozmnožování roztočů.

 2. Použití antialergických matracových potahů: Tyto potahy mohou zabraňovat roztočům v proniknutí do matrace.

 3. Pravidelné větrání postele: Roztoči nemají rádi slunce a suché prostředí.

 4. Vysavač s filtrem: Použití vysavače s filtrem může pomoci odstranit roztočí alergeny z domu.

 5. Kontrola vlhkosti: Udržování nízké vlhkosti v domácnosti může snížit přitažlivost pro roztoče.

Jak se zbavit roztočů v matraci?

1. Pravidelně větrejte a sluníčko

Roztoči milují vlhké a tmavé prostředí. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se s nimi vypořádat, je pravidelné větrání a vystavování matrace slunečnímu svitu. Větrání pomáhá snižovat vlhkost a slunce zabíjí roztoče a jejich vajíčka.

 • Rada: Pravidelně vyndejte matraci ven a nechte ji větrat a slunit se. Pokud to není možné, zkuste ji aspoň nechat otevřenou, aby se vzduch dostal i dovnitř.

2. Pravidelně praní ložního prádla

Ložní prádlo, včetně povlečení, polštářů a dek nebo peřin, by mělo být pravidelně prané. Vysoká teplota během praní (nejlépe nad 60°C) zničí roztoče a odstraní jejich alergeny.

 • Rada: Pokud nemáte možnost prát na vysoké teploty, můžete zvážit použití speciálních alergenových nádob s výrazně většími otvory pro praní povlečení. To umožní teplejší vodě proniknout lépe a zničit roztoče.

3. Použijte nepromokavý matracový potah

Nepromokavý matracový potah nejenže ochrání váš matraci před vlhkostí, ale také znemožní roztočům proniknout dovnitř. Existují speciální alergenové matracové potahy, které jsou navrženy tak, aby blokovaly roztoče.

 • Rada: Vyberte si matracový potah, který lze snadno prát a udržovat čistý.

4. Častěji vysávejte a utírejte prach

Důkladné vysávání matrace a okolního prostoru může odstranit roztočí výkaly a alergeny. Použijte vysavač s HEPA filtrem, který zachytí i ty nejmenší částice.

 • Rada: Před vysáváním můžete matraci poprášit přípravkem, který dokáže absorbovat zápachy.

5. Uvažujte o antialergických prostředcích

Existují různé antialergické postřiky a prášky, které lze použít na matraci a v okolním prostoru. Tyto produkty obsahují látky, které pomáhají odstranit roztoče a snižují alergeny.

 • Rada: Při použití chemických produktů dbejte na bezpečnost a dodržujte návod na obalu.

Zbavit se roztočů v matraci může být snadnější, než si myslíte, pokud budete dodržovat tyto jednoduché kroky. Pravidelná údržba a hygienické opatření vám pomohou udržet váš matraci čistou a zdravou pro lepší spánek. Vaše zdraví a pohodlí si zaslouží pozornost, a proto se nemějte obávat udělat si čas na péči o svou matraci.