Jak správně vybrat momentový klíč?

Momentový klíč je druh nářadí který se používá k utahování nebo povolování šroubů na přesnou úroveň . Umožňuje nastavit přesný točivý moment aplikovaný na upevňovací materiál (matice nebo šroub). Dokážeme rozeznat mnoho klíčů podle konstrukce, které si popíšeme v našem článku.

Točivý moment je rotační síla "použitého" bodu (v našem případě matice).

Použití momentového klíče

Momentový klíč se nejčastěji používá k utažení matice u automobilu nebo jízdních kol. Jeho využití najdeme v mnoha průmyslových odvětví. Každý druh vozidla má jiný specifický točivý moment který je udáván výrobcem.

Většina momentových klíčů pracuje mechanicky, avšak u některých můžete najít elektronickou "pomoc".  Nejčastějším příklad kde se používá je výměna automobilových kol a oprava zahradních strojů.

Pokud skončíte s měřením a utahováním nezapomeňte vrátit přístroj na nejnižší hodnotu.

Typy klíče

Na trhu najdeme mnoho typů momentových klíčů, mezi nejznámější patří imbusový klíč, nástrčková klíč, očkový klíč, maticový klíč, momentový klíč a ráčnový klíč.
Klíče musíme rozdělit podle způsobu použitého momentu, a každý typ má svůj vlastní mechanismus. Zkráceně řečeno, každý klíč odpovídá typu vozidla a použití. Například momentový klíč na kola je menší a lehčí než momentový klíč pro nákladní vozidlo.

Klíče které používáme v průmyslu, nebo naší domácí dílně často dělíme na několik velikostních druhů: 1/4", 3/8", 1/2", 3/4", a 1". Dělí se také na 3 druhy: ráčnový, ohybový a torzní.
Elektronické momentové klíče provádí měření pomocí tenzometru který je připojen k "tyči". Dokáže pomocí displeje spolupracovat a přenášet Momentový klíčhodnoty do počítače.

Pokud hledáte klíč pro "těžkou techniku", musíte se podívat po hydraulickém momentovém klíči, který se používá k utahování s vysokou přesností. Funguje na principu hydraulického válce který ovládá hlavu.

Přesnost a kalibrace

Momentové klíče jsou velmi přesné pokud jsou dobře zkalibrovány. Čím složitější mechanismus se v klíči nachází, tím těžší se kalibrace. Na kalibrování by jsme neměli zapomenout, existují střediska a firmy které kalibrují klíče v rozsahu  od 3 do 1400 Nm dle ISO 6789, s garantovanou přesností +- 4%. Poté je po každé kalibraci vytištěn kalibrační protokol + datum kalibrace.
Aby klíč správně fungoval, měl by se pravidelně kalibrovat, ať už se jedná o průmyslové použití nebo máte klíč ve vaší dílně.

Kalibrace by měla být provedena odborným servisem který se na tyto věci specializuje a dodržuje normy ISO. Co je to ISO? Jedná se o mezinárodní organizaci která udržuje normalizaci, která se vztahuje na kalibraci a výstavbu momentových nástrojů 

Jak použít momentový klíč?

  • Musíte nasadit momentový klíč na šroub
  • Utahovat pomalu a opatrně
  • Klíč pouze utahujeme, nepovolujeme
  • Po ukončení práce povolte klíč na nejmenší hodnotu

Ceny momentových klíčů začínají na 2000,- korun (záleží na značce).