Křemelina na čmelíky: kompletní průvodce

Čmelíci mohou být pro slepice velkým problémem, sají jejich krev a mohou způsobit značné škody. Naštěstí existuje přírodní řešení, jak se jich zbavit - křemelina. Tento článek vám poskytne podrobné informace o tom, jak křemelina funguje proti čmelíkům a jak ji správně používat.

křemelina na čmelíky

Co je to křemelina?

Křemelina je specifický druh horniny, která je charakterizována svou sypkou strukturou. Její vznik je spojen s fosilizovanými zbytky drobných vodních organismů, konkrétně s diatomy, což jsou jednobuněčné řasy. Tyto organismy mají kostry tvořené oxidem křemičitým, což je hlavní složka křemeliny.

Díky svému původu a složení má křemelina řadu unikátních vlastností. Její mikroskopická struktura zahrnuje ostré a porézní částice, což jí dává schopnost působit jako abrazivní a absorbční materiál. To z ní činí účinný prostředek pro řadu aplikací, od filtrace tekutin v potravinářském průmyslu až po boj proti parazitům v chovatelství.

Křemelina je těžena z nalezišť, která byla kdysi sladkovodními jezery nebo moři. V těchto vodních prostředích se hromadily miliardy diatomů, které po své smrti vytvořily tlusté vrstvy na dně. Tyto vrstvy postupem času zkameněly a vytvořily křemelinu.

Základní složkou křemeliny je oxid křemičitý, ale může obsahovat i další minerály v závislosti na místě, kde byla těžena. Díky svým vlastnostem a složení je křemelina považována za ekologicky šetrnou a bezpečnou pro životní prostředí.

V souhrnu je tedy křemelina přírodní materiál s řadou využití, který je odvozen z fosilizovaných zbytků drobných vodních organismů. Její jedinečné vlastnosti ji činí cenným nástrojem v mnoha odvětvích průmyslu.

 

Využití křemeliny v potravinářství a chovatelství

 1. Potravinářský průmysl:

  • Filtrace nápojů: Křemelina je široce využívána pro filtraci různých nápojů, jako jsou pivo, víno a ovocné šťávy. Díky svým porézním a absorbčním vlastnostem je schopna zachytit nečistoty a mikroorganismy, aniž by ovlivnila chuť nebo kvalitu nápoje.
  • Stabilizace nápojů: Křemelina také pomáhá stabilizovat nápoje tím, že odstraňuje nežádoucí částice, které by mohly způsobit zakalení nebo sedimentaci.
 2. Zemědělství a chovatelství:

  • Boj proti parazitům: Křemelina je oblíbená v chovatelství, zejména u slepic, jako přírodní prostředek proti vnějším parazitům, jako jsou čmelíci. Křemelina funguje tak, že poškozuje voskový povrch těl čmelíků, což vede k jejich dehydrataci a následné smrti.
  • Dezinfekce: Křemelina je také využívána pro dezinfekci prostor, kde se zvířata chovají, například kurníků. Její schopnost absorbovat vlhkost a vytvářet prostředí nepříznivé pro bakterie a plísně je činí užitečnou pro udržení hygieny.
  • Doplňková látka v krmivech: Někdy je křemelina také přidávána do krmiv jako antihrudkující přísada nebo jako zdroj křemíku.
 3. Průmysl:

  • Stavebnictví: V některých případech se křemelina používá jako složka v stavebních materiálech díky svým izolačním vlastnostem a odolnosti vůči ohni.
  • Výroba zubních past: Křemelina je také používána v zubních pastách jako mírné abrazivo, které pomáhá odstraňovat plak a čistit zuby.
  • Kosmetika: V kosmetickém průmyslu je křemelina využívána pro své exfoliační vlastnosti a schopnost absorbovat přebytečný olej.
 4. Zahrádkářství:

  • Pesticid: Křemelina se také používá jako přírodní pesticid v zahrádkářství, kde může pomáhat chránit rostliny před škůdci, jako jsou mravenci a slimáci, aniž by poškozovala rostliny nebo půdu.

Může křemeliny pomoci v boji proti parazitu cmelika

Jak používat křemelinu proti čmelíkům?

 1. Příprava kurníku: Před aplikováním křemeliny je důležité celý kurník důkladně vyčistit horkou vodou nebo horkou vodou smíchanou se savem. Po vyčištění nechte kurník 1-2 dny vyschnout.
 2. Aplikace křemeliny: Vetřete křemelinu do všech spár a skulinek kurníku. Část křemeliny nechejte ležet na zemi. Slepice se v křemelině budou popelit, což je pomůže zbavit čmelíků v peří. Pro důkladnější aplikaci můžete slepice jednu po druhé odchytit a vetřít jim křemelinu rukou do peří.
 3. Ochrana: Při zacházení s křemelinou vždy používejte rukavice a brýle.
 

Druhy křemeliny pro slepice:

 • Acaritec: Jemně mletý oxid křemičitý smíchaný s jedlou sodou. Aplikuje se mokrou cestou pomocí postřikovačů.
 • Ektosol BIO fossil: Obohacená křemelina dodávaná v sypké formě. Může být aplikována v sypké formě nebo po smíchání s vodou postřikem.
 • Mistral Layer: Prášková forma křemeliny, která se sype nebo rozprašuje do popelišť, podestýlky nebo hnízd.
 • Redmite: Balíček obsahující sypací křemelinu Mistral Layer a křemelinu s jedlou sodou Acaritec.

Křemelina je tedy účinným a přírodním řešením pro boj s čmelíky a dalšími parazity. Její správné použití vám pomůže udržet vaše slepice zdravé a chráněné.

Jak se zbavit čmelíků?

Čmelíci mohou být nejen nepříjemní, ale také škodliví pro zvířata i lidi. Ať už vás trápí v domácnosti, na zahradě nebo v chovu zvířat, je důležité vědět, jak se jich efektivně zbavit. V tomto článku vám představíme několik ověřených metod, jak na to.

1. Přírodní řešení: Křemelina Křemelina je přírodní hornina, která je účinná proti čmelíkům a dalším parazitům. Když čmelíci přijdou do kontaktu s křemelinou, její ostré částice poškodí jejich vnější ochrannou vrstvu, což vede k jejich dehydrataci a smrti.

 • Jak používat: Pokud máte problém s čmelíky u slepic, aplikujte křemelinu v kurníku, zejména v oblastech, kde slepice odpočívají. Slepice se mohou v křemelině "popelit", což jim pomáhá zbavit se čmelíků z peří.

2. Esenciální oleje: Některé esenciální oleje, jako je olej z čajovníku, levandule nebo eukalyptu, mohou působit repelentně proti čmelíkům.

 • Jak používat: Smíchejte několik kapek esenciálního oleje s vodou a vytvořte tak přírodní postřik. Tuto směs můžete aplikovat na postižené oblasti.

3. Diatomová zemina: Podobně jako křemelina, diatomová zemina je dalším přírodním řešením, které může být účinné proti čmelíkům.

 • Jak používat: Rozprostřete diatomovou zeminu na postižených místech. Je důležité používat potravinářskou diatomovou zeminu, která je bezpečná pro lidi a zvířata.

4. Správná hygiena a úklid: Pravidelný úklid a udržování čistoty v oblastech, kde se čmelíci vyskytují, může výrazně snížit jejich populaci.

 • Jak na to: Ujistěte se, že pravidelně čistíte a dezinfikujete postižené oblasti. U slepic je důležité pravidelně měnit podestýlku a udržovat kurník v čistotě.

5. Biologická kontrola: Existují některé druhy hmyzu, které se živí čmelíky. Tyto predátoři mohou být užiteční v boji proti čmelíkům.

 • Jak na to: Zvažte vypuštění těchto přirozených predátorů na postižené oblasti. Může to být dlouhodobé řešení, které pomůže regulovat populaci čmelíků.