Trápí vás octomilky doma? Víme jak se jich zbavit!

Octomilky, také známé jako ovocné mušky, mohou být v domácnosti nepříjemnými hosty, zvláště pokud máte rádi čerstvé ovoce. Tito návštěvníky můžeme nalézt kdekoliv, kde je přístup k fermentujícímu nebo zkaženému ovoci a jiným organickým materiálům. Naštěstí existuje několik účinných metod, jak se jich zbavit, a to přírodními prostředky bez použití chemikálií. Jaké jsou nejlepší babské rady? Co pomáhá v boji proti octomilkám v kuchyni a domácnosti?

jak-se-zbavit-octomilek-v-kuchyni-a-doma-co-pomuze

Prevence je klíčová

Prevence je klíčovým prvkem v boji proti octomilkám, a to z několika důvodů. Octomilky jsou přitahovány zralým ovocem a fermentujícími organickými materiály, které jsou v domácnostech běžné.

Eliminací nebo minimalizací těchto "lákadel" můžeme výrazně snížit šance na to, že se octomilky v našich domovech objeví.

Zde jsou některé preventivní kroky, které můžeme podniknout:

Skladování potravin

 • Chladnička: Ukládejte zralé a řezané ovoce v lednici, kde není pro octomilky přístupné.
 • Uzavřené nádoby: Ovoce, zeleninu a další potraviny skladujte v hermeticky uzavřených nádobách, což octomilkám znesnadní přístup k potravinám.
 • Čerstvost: Spotřebujte nakoupené plody co nejdříve, aby se předešlo jejich přezrávání.

banner blog bovram

Úklid domácnosti

 • Odstranění zbytků: Ihned se zbavujte zbytků jídla a nechte je co nejméně času vystavené otevřenému prostoru.
 • Pravidelný úklid: Otírejte a vytírejte kuchyňské plochy, aby nedošlo k akumulaci lákadel pro octomilky, jako jsou sladké šťávy a kousky potravin.
 • Správné skládání ovoce: Pokud necháváte ovoce venku, nechte ho v síťované misce nebo jiné dobře větrané nádobě, což pomůže zamezit přezrávání.

Uklízení odpadkových košů

 • Čistota odpadkových košů: Udržujte koše čisté a pravidelně je vynášejte, aby zbytky jídla nepřitahovaly octomilky.
 • Kompost: Pokud máte doma kompost, ujistěte se, že je dobře zakrytý a že ho často promícháváte a vyprazdňujete.

Odstraňování lákadel

 • Zkažené ovoce: Okamžitě se zbavte přezrálého nebo zkaženého ovoce a zeleniny.
 • Pročištění odpadů: Pravidelně čistěte odpadní trubky a odtoky, kde se mohou shromažďovat zbytky jídla a lákat octomilky.

Větrání a osvětlení

 • Dobré větrání: Ujistěte se, že vaše domácnost je dobře větrána, což pomůže odvádět voní, které by mohly octomilky lákat.
 • UV záření: Některé UV lampy mohou působit jako repelent pro octomilky, protože je toto světlo pro ně nepříjemné.

proti-octomilkam-pomuze-cisteni-domacnosti-a-uklid

Úklid a hygiena

Úklid a hygiena jsou základními stavebními kameny pro zdravý a příjemný prostor. Správné hygienické návyky a úklidové praktiky nejenže pomáhají udržovat estetický vzhled našich domovů, ale také hrají klíčovou roli v prevenci šíření nemocí a škůdců, jako jsou octomilky.

Pravidelný úklid

 • Pravidelnost je základem účinného úklidu. Vytvoření úklidového harmonogramu a jeho dodržování může výrazně snížit akumulaci prachu, nečistot a bakterií. Například vysávání koberců a podlah, prachování nábytku a čištění koupelen by se mělo provádět alespoň jednou týdně.

Dezinfekce

 • V kuchyni a koupelně, kde je riziko bakteriální kontaminace nejvyšší, je důležité nejen povrchy vyčistit, ale také je pravidelně dezinfikovat. Používání produktů schopných zabít bakterie a viry je nezbytné pro udržení zdraví a hygieny.

Organizace a úložné prostory

 • Udržení organizace věcí snižuje nepořádek a zabraňuje akumulaci prachu a nečistot. Používání úložných boxů, šuplíků a regálů může pomoci udržet věci na svém místě a ulehčit čištění.

Čištění textilií

 • Pravidelné praní ložního prádla, záclon, ručníků a kuchyňských utěrek je nezbytné pro odstranění bakterií a alergenů. Textilie by měly být prány na nejvyšší doporučené teplotě, aby se zajistilo jejich dostatečné vyčištění.

banner blog bovram

Ventilace

 • Dobrá ventilace je důležitá pro prevenci plísní a hromadění vlhkosti. Pravidelné větrání všech místností pomáhá obnovit kvalitu vzduchu a odstraňuje zápachy.

jablecny-ocet-pomuze-proti-muskam-a-octomilkam

Vyzkoušejte domácí pasti

Domácí pasti na octomilky jsou jednoduché, levné a ekologické metody, jak se zbavit tohoto obtížného hmyzu, aniž byste museli sáhnout po průmyslových insekticidech. Tyto pasti lze snadno vyrobit z běžně dostupných domácích surovin a mohou být stejně účinné jako kupované alternativy. Zde je pár osvědčených receptů:

Jablečný ocet a plastová fólie

Tato past je velmi oblíbená díky své jednoduchosti a vysoké efektivitě:

 1. Nalijte do sklenice nebo misky několik centimetrů jablečného octa. Octomilky jsou přitahovány jeho sladkým a kyselým pachem.
 2. Přidejte pár kapek tekutého mýdla, které snižuje povrchové napětí octa a octomilky se po přistání na povrchu snáze utopí.
 3. Napněte přes vrchol sklenice plastovou fólii a upevněte ji gumou nebo gumičkou.
 4. Do fólie udělejte malé dírky, dost velké na to, aby se octomilky dostaly dovnitř, ale dost malé, aby nemohly najít cestu ven.

Víno nebo pivo

Podobně jako jablečný ocet, i zbytky vína nebo piva mohou sloužit jako lákadlo pro octomilky:

 1. Nalijte trochu červeného vína nebo piva do sklenice.
 2. Přikryjte vrchol sklenice plastovým obalem s dírkami, jako v případě jablečného octa.
 3. Octomilky jsou přitahovány kvašeným pachem a uvíznou uvnitř.

Banánová past

Banány nebo jiné zralé ovoce mohou také posloužit jako návnada:

 1. Dejte kousek přezrálého banánu do sklenice.
 2. Zabalte vrchol sklenice plastovým obalem a udělejte dírky.
 3. Octomilky vletí dovnitř k ovoci a nebudou se moci dostat ven.

Cukr, voda a ocet

Tato past využívá sladkosti jako návnadu a ocet jako způsob, jak maskovat past proti lidskému nosu:

 1. Smíchejte vodu, cukr a trochu jablečného octa, aby se vytvořil sladký roztok.
 2. Přidejte pár kapek mýdla a nalijte do misky nebo sklenice.
 3. Pokryjte a udělejte dírky, podobně jako u předchozích pastí.

proti-octomilkam-pomuze-esencialni-olej

Zkuste přírodní repelenty

Přírodní repelenty jsou látky odpudivé pro určité druhy hmyzu nebo zvířat, které jsou získány z přírodních zdrojů, jako jsou rostliny, minerály nebo jiné organické materiály.

Lidé často preferují přírodní repelenty před syntetickými variantami z důvodu obav o zdraví a životní prostředí.

Některé z nejběžnějších přírodních repelentů zahrnují:

 1. Esenciální oleje: Mnoho esenciálních olejů má silné repelentní vlastnosti proti hmyzu. Například olej z citronely, eukalyptu, lavendule, máty peprné a čajovníku jsou známé pro svou schopnost odpuzovat komáry a jiný hmyz.

 2. Citrusové kůry: Kůra z citronů a pomerančů obsahuje látky, které jsou nepříjemné pro mnoho druhů hmyzu. Tyto mohou být použity v domácnosti jako přírodní repelenty.

 3. Hřebíček: Hřebíček je další přírodní repelent, který je zvláště účinný proti komárům. Můžete je rozložit v oblastech, kde se chcete hmyzu zbavit, nebo použít olej z hřebíčku aplikovaný na kůži nebo oděv.

 4. Vinegar: Bílý ocet může působit jako repelent proti některým druhům hmyzu, včetně mravenců a octomilek.

 5. Diatomová země: Tento prášek získaný ze zkamenělin drobných mořských organismů může být použit k odpuštění mnoha druhů hmyzu, včetně švábů, stříbrníčků a dokonce i klíšťat.

 6. Kočičí máta: Bylo prokázáno, že kočičí máta je účinnější než DEET (diethyltoluamid, běžná chemická složka v repelentech) v odpuzování komárů.

 7. Pyrethrin: Přírodní insekticid získaný z květů rodu Pyrethrum (například z chryzantém). Pyrethriny jsou biologicky rozložitelné a méně škodlivé pro životní prostředí než mnoho syntetických insekticidů.

 8. Neem: Olej získaný z rostliny neem má silné repelentní a insekticidní vlastnosti a je široce využíván v zemědělství a pro osobní použití proti škůdcům.

 9. Cedrový olej: Cedrový olej je známý svými repelentními vlastnostmi proti molům, komárům a jiným hmyzům.

proti-octomilkam-pomuze-bily-ocet

Bílý ocet a horká voda

Bílý ocet a horká voda jsou běžné domácí přípravky s mnohastranným využitím. Tato kombinace je známá pro své čistící a dezinfekční schopnosti a je šetrná k životnímu prostředí.

banner blog bovram

Zde je několik zajímavých informací a tipů na použití této dvojice v domácnosti.

Bílý Ocet

 • Bílý ocet, který je v podstatě kyselina octová a voda, je přírodním antibakteriálním a antimikrobiálním roztokem. Jeho kyselé pH umožňuje rozkládat minerální usazeniny, mastnotu, a dokonce i některé lepidla.

Horká Voda

 • Horká voda sama o sobě je účinná v boji proti bakteriím a může pomoci rozpustit nečistoty, které jsou jinak obtížné odstranit. Když se použije ve spojení s bílým octem, zvyšuje účinnost octa v rozpouštění nečistot a usazenin.

Jaké má využití?

 • Odstranění vápenných usazenin: Směs bílého octa a horké vody může být použita k odstranění vápenných usazenin na kohoutcích a sprchách.
 • Čištění okapů a odtoků: Tato kombinace může pomoci udržet okapy a odtoky čisté a bez zápachu.
 • Přírodní dezinfekce: Směs může sloužit jako přírodní dezinfekce pro tvrdé povrchy, jako jsou pracovní desky v kuchyni.
 • Čištění mikrovlnné trouby: Horká voda a ocet mohou pomoci vyčistit zaschlé zbytky jídla v mikrovlnné troubě.

Dezinfekce

Při použití bílého octa s horkou vodou jako dezinfekčního prostředku je důležité nechat roztok působit na povrchu po nějakou dobu, aby mohl efektivně zničit bakterie a viry.

Praní a odstraňování zápachu

Přidáním bílého octa do praní můžete zvýšit schopnost odstraňování skvrn a zároveň eliminovat nepříjemné zápachy. Horká voda pak zvyšuje celkovou účinnost praní.

vysypavani-kose-pomuze-v-boji-proti-octomilkam

Pravidelně vysypávejte koš a odpadky

Tento malý hmyz se živí hlavně kvasnicemi, které jsou spojené s procesem rozkladu organických materiálů, a proto jsou domácí odpadky a zbytky jídla ideálními místy pro jejich rozmnožování.

Rozkládající se organická hmota

 • Octomilky jsou přitahovány k jakémukoli rozkládajícímu se ovoce nebo zelenině, protože tento materiál poskytuje bohatý zdroj potravy ve formě kvasnic. Fermentace je přirozený proces, při kterém se cukry v ovoci přeměňují na alkohol a kyselinu uhličitou, a octomilky jsou přímo přitahovány těmito subprodukty rozkladu.

Odpadky a zbytky jídla

 • Nevyčištěné odpadkové koše a nemyté nádoby na kompost v domácnosti jsou často plné zbytků jídla, což vytváří ideální prostředí pro octomilky k hledání potravy a kladení vajíček. Zbytky jídel obsahují často dostatek vlhkosti a organického materiálu, který podporuje růst kvasinek.

Vlhost a teplota

 • Octomilky preferují vlhké a teplé prostředí pro kladení vajíček. Odpadky a zbytky jídla často zůstávají vlhké a v kombinaci s pokojovou teplotou vytvářejí ideální podmínky pro životní cyklus octomilek, který může být od vajíčka po dospělou mušku dokončen za pouhých 8-10 dní.

Hledáte kvalitní zemědělské stroje a nástroje pro pěstitelství? Nebo potřebujete pomoc s hubením? Navštivte naše kategorie

Zdroje článku:

How to Get Rid of Fruit Flies: Proven and Effective Methods - PharmEasy Blog [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://pharmeasy.in/blog/how-to-get-rid-of-fruit-flies-proven-and-effective-methods/

Just a moment... [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.rentokil.com/sg/blog/my-pest-control-quick-tips/my-home-tips/3-signs-you-should-be-worried-about-fruit-flies

Just a moment... [online]. [cit. 28. 11. 2023]. Dostupné z: https://www.rentokil.com/id/en/services/pest-control-services/my-pest-control-quick-tips/3-reasons-why-you-should-be-worried-about-fruit-flies-in-house