Ochrana proti molicím – zastavte šíření virových chorob a úhyn rostlin včas
Molice (zejména molice skleníková a molice bavlníková) patří k nejzávažnějším škůdcům skleníkových i venkovních plodin. Tito drobní bílí motýlci se množí extrémně rychle a napadají stovky druhů rostlin – od rajčat, okurek a paprik, přes okrasné květiny až po pokojovky.
Největší nebezpečí však nespočívá jen v přímém sání mízy, ale ve schopnosti molic přenášet virové choroby, jako je například virová mozaika okurky. Při sání navíc uvolňují toxiny, které poškozují vodivá pletiva rostliny, způsobují chlorózu, deformace listů, květů i plodů a vedou k celkovému oslabení. Vylučovaná medovice pak vytváří ideální prostředí pro vznik černé plísně, která omezuje fotosyntézu.
📌 Jak molici poznat?
Napadení zjistíte snadno – při dotyku s rostlinou se zpod listů vyrojí drobné bílé mušky. Na spodní straně listů najdete larvy a vajíčka, často v kruhovém uspořádání. Postupně se na listech tvoří žluté skvrny, listy chřadnou, vadnou a mohou opadnout. Bez včasného zásahu může dojít k úplnému úhynu rostliny.
🛡 Účinná ochrana proti molicím
Molice je velmi přizpůsobivá na běžné insekticidy, a proto je vhodné kombinovat více metod:
-
Biologická ochrana – parazitické vosičky (např. Encarsia formosa) účinně napadají larvy molic
-
Lepové desky – pro monitoring a snižování počtu dospělců
-
Cílené insekticidy – vhodné i pro ekologické zemědělství
-
Preventivní dezinsekce skleníků – doporučená na začátku a konci sezóny
V této kategorii najdete široký sortiment přípravků, které cílí jak na larvy, tak na dospělce – a to bezpečně i pro ekologické pěstování.