Jak na čmelíky? Vhodné přípravky

Čmelíci, kteří se často označují také jako červení roztoči, mohou být pro chovatele ptáků a drůbeže závažným problémem. Tito mikroskopickí paraziti napadají různé druhy ptáků, včetně slepic, a jejich infestace může mít škodlivý dopad na zdraví a výkonnost chovaných zvířat. V našem článku se podíváme na různé aspekty boje s čmelíky, od identifikace a diagnostiky problému po metody prevence a léčby. S našimi užitečnými tipy a informacemi budete lépe vybaveni k tomu, abyste udrželi vaše ptactvo v optimálním zdravotním stavu a minimalizovali riziko infestace čmelíky.

jak-na-cmeliky

Jak na čmelíky? Pomůžou speciální přípravky

Boj s čmelíky (Dermanyssus gallinae) ve vašem slepičím chovu je důležitý, aby se udržela zdraví a výkonnost vašich slepic.

Následující jsou kroky a metody vám pomohou, jak na čmelíky:

 1. Diagnostika: prvním krokem je potvrzení, že vaše slepice jsou skutečně infikovány čmelíky. Můžete to prověřit pozorováním chování slepic, vyhledáváním čmelíků na tělech slepic nebo zkoumáním jejich hnízd a prostředí. Pokud jste si jisti, že máte problém s čmelíky, můžete pokračovat v léčbě.

 2. Hygiena a čistota: Ujistěte se, že prostředí, kde vaše slepice žijí, je čisté. Pravidelně čistěte hnízda, odebírejte nepořádek a odstraněte starou podestýlku, která může být úkrytem pro čmelíky.

 3. Izolace infikovaných slepic: pokud je to možné, izolujte slepice, které jsou infikovány, od zdravých ptáků. To pomůže zabránit šíření infestace na zbylé slepice.

 4. Aplikace přípravků: existuje několik typů přípravků pro boj s čmelíky, včetně sprejů, prášků a postřiků. Dodržujte pokyny k aplikaci na obalu přípravku a aplikujte ho na hnízda a okolní prostředí, kde se čmelíci skrývají. Mějte na paměti, že čmelíci mohou být odolní vůči některým přípravkům, takže je dobré střídat používané produkty. Můžete také vyzkoušet postřiky na čmelíky.

 5. Opakovaná aplikace: čmelíci mají krátký životní cyklus, a proto je nutné aplikaci přípravků opakovat v souladu s pokyny výrobce. Ujistěte se, že budete pokračovat v aplikaci přípravků po dobu několika týdnů až měsíců, aby byli eliminováni všichni čmelíci v různých stádiích vývoje.

 6. Prevence: po vyřešení infestace čmelíky je důležité provádět preventivní opatření, abyste zabránili budoucím infestacím. To zahrnuje pravidelnou hygienu a sledování zdraví vašich slepic.

 7. Konzultace s veterinářem: pokud máte vážný problém s čmelíky nebo pokud se problém nelepší po použití přípravků, měli byste konzultovat veterinárního lékaře nebo odborníka na drůbeží chov, který vám může poskytnout další rady a podporu.

 

Jak vypadá čmelík?

Čmelík (Dermanyssus gallinae) je mikroskopický roztoč, což znamená, že jej není možné vidět pouhým okem.

Dospělí čmelíci mají oválný tvar a jsou velmi malí, obvykle měří pouze 0,7 až 1,0 mm.

Mají avšak několik charakteristických rysů:

 1. Barva: dospělí čmelíci jsou obvykle tmavě hnědí až červení, což jim vysloužilo přezdívku "červení roztoči".

 2. Tělo: jejich tělo je ploché a oválného tvaru, což jim umožňuje snadno se skrývat v hnízdech nebo štěrbinách v prostředí, kde se zdržují.

 3. Nohy: čmelíci mají osm krátkých nohou, které jim umožňují pohybovat se po tělech slepic a hnízdech.

 4. Potrava: tito roztoči jsou hematofágové, což znamená, že se živí krví svých hostitelů, v tomto případě slepic. Po napadení slepice se přichytí k její kůži a živí se její krví.

I když nemůžete čmelíka vidět pouhým okem, můžete pozorovat jeho přítomnost podle různých projevů na vašich slepicích, jako jsou podráždění, svědění, úbytek hmotnosti a snížená produkce vajec. Pokud máte podezření na infestaci čmelíky, je důležité jednat co nejdříve a provést léčbu.

Vyberte si z naší nabídky 

 

Jak se zbavit čmelíků?

Boj s čmelíky (Dermanyssus gallinae) u slepic může být úspěšný pomocí různých typů přípravků, jako jsou spreje, prášky a postřiky. Následující jsou kroky, jak se zbavit čmelíků pomocí těchto přípravků:

 1. Diagnostika a potvrzení infestace: nejprve je důležité potvrdit, že vaše slepice trpí infestací čmelíky. Můžete to prověřit pozorováním chování slepic, hledáním čmelíků na tělech slepic nebo zkoumáním hnízda a prostředí, kde se zdržují.

 2. Izolace infikovaných slepic: pokud je to možné, izolujte slepice, které jsou infikované, od zdravých ptáků, abyste zabránili šíření infestace.

 3. Vyberte vhodný přípravek: existuje několik typů přípravků pro boj s čmelíky, včetně sprejů, prášků a postřiků. Vyberte ten, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a preferencím. Poradte se s veterinárním lékařem nebo odborníkem na drůbeží chov, pokud nejste si jisti, který přípravek zvolit.

 4. Aplikace přípravku: Dodržujte pokyny k aplikaci na obalu přípravku. Aplikujte přípravek na hnízda, okolní prostředí, kde se čmelíci skrývají, a na těla slepic, pokud je to povoleno na etiketě. Mějte na paměti, že čmelíci se často skrývají v štěrbinách a trhlinách, takže buďte důkladní.

 5. Opakovaná aplikace: Čmelíci mají krátký životní cyklus, a proto je nutné aplikaci přípravku opakovat podle doporučení výrobce. To zahrnuje pravidelné opakování aplikace po dobu několika týdnů až měsíců, aby byli eliminováni všichni čmelíci v různých stádiích vývoje.

 6. Prevence: Po vyřešení infestace čmelíky je důležité provádět preventivní opatření, abyste zabránili budoucím infestacím. To zahrnuje pravidelnou hygienu, čištění hnízd a sledování zdraví vašich slepic.

 7. Konzultace s odborníkem: Pokud máte vážný problém s čmelíky nebo pokud se problém nelepší po použití přípravků, měli byste konzultovat veterinárního lékaře nebo odborníka na drůbeží chov, který vám může poskytnout další rady a podporu.