Co je invertorová elektrocentrála? Výhody a použití

V dnešní době se stále více lidí obrací k invertorovým elektrocentrálám jako záložnímu zdroji elektřiny pro své domovy a podnikání. Ale co přesně je invertorová elektrocentrála a jaké jsou její výhody? V tomto článku se podíváme na tuto technologii a zjistíme, proč je stále populárnější.

 

Co je invertorová elektrocentrála?

Invertorová elektrocentrála je typ elektrického generátoru, který generuje střídavý proud (AC) a převádí ho na střídavý proud (DC) a zpět na AC pomocí speciálního elektronického zařízení zvaného invertor.

Tento proces zajišťuje, že generovaná elektřina má stabilní frekvenci a napětí, což je klíčové pro bezpečný provoz elektrických zařízení a spotřebičů.

Tento druh elektrocentrál jsou obvykle menší a lehčí než tradiční generátory s mechanickými motory. Jsou také obvykle tichší a méně znečišťující, což je zvlášť důležité pro použití v blízkosti obydlených oblastí.

Existuje několik klíčových výhod, které činí invertorové elektrocentrály populárními volbami:

 

1) Stabilitní výstupní elektřina

Invertorové elektrocentrály jsou schopny generovat elektřinu s konstantní frekvencí a napětím. To znamená, že jsou ideální pro napájení citlivých elektronických zařízení, jako jsou počítače, televize a chladničky, které vyžadují konstantní a čistý zdroj elektřiny.

2) Tichý provoz

Díky tomu, že invertorové elektrocentrály mají menší a efektivnější motory, jsou obvykle mnohem tichší než tradiční generátory. To je zvlášť důležité, pokud plánujete používat elektrocentrálu v obytné oblasti nebo na kempování, kde by hlučný generátor mohl rušit.

3) Lehká a přenosná

Invertorové elektrocentrály jsou často navrženy tak, aby byly co nejlehčí a nejpřenosnější. To znamená, že je můžete snadno přenášet a používat na různých místech podle potřeby.

4) Ekologicky šetrné

Díky své efektivní konstrukci a nižším emisím jsou invertorové elektrocentrály šetrnější k životnímu prostředí a mohou být poháněny méně znečišťujícími palivy, jako je propan nebo stlačený zemní plyn.

Kromě jiného, můžete se také na trhu setkat například s těmito druhy elektrocentrál:

Také nabízíme elektrocentrály od prověřených výrobců:

Použití invertorových elektrocentrál:

Invertorové elektrocentrály mají široké spektrum použití:

 • Záložní zdroj elektřiny: Jsou skvělou volbou pro záložní zásobování elektřinou během výpadku elektrického proudu.

 • Kempování a rekreace: Jsou ideální pro kempování, karavany a rekreační aktivity, kde potřebujete přenosný zdroj elektřiny.

 • Práce na stavbě nebo v terénu: Jsou užitečné pro provozování nářadí a elektrických zařízení na místech, kde není dostupná elektrická síť.

 • Mobilní prodejní stánky a události: Jsou vhodné pro provoz mobilních prodejen a událostí, kde je třeba elektrickou energii.

banner blog bovram

 

Jak se dá využít?

Invertorové elektrocentrály nabízejí široké možnosti využití v různých situacích. Mezi populární také patří třífázové elektrocentrály.

Díky své přenosnosti, tichému provozu a schopnosti generovat stabilní elektřinu je ideálním záložním zdrojem elektřiny a lze je využít v následujících situacích:

 1. Záložní zdroj elektřiny v domácnosti: Invertorová elektrocentrála může být instalována jako záložní zdroj elektřiny pro váš domov. V případě výpadku elektrického proudu se automaticky spustí a začne zásobovat elektřinou důležité spotřebiče, jako jsou lednice, osvětlení nebo topení. Tím zajišťuje plynulý provoz domácnosti i v nepříznivých podmínkách.

 2. Kempování a rekreace: Invertorové elektrocentrály jsou skvělým způsobem, jak získat elektřinu na kempování, karavanech nebo rekreačních stanech. Můžete je použít k napájení elektroniky, jako jsou mobilní telefony, notebooky, a také k provozování elektrických spotřebičů, jako je kávovar nebo mikrovlnná trouba.

 3. Práce na stavbě nebo v terénu: V terénu, kde není dostupná elektrická síť, mohou invertorové elektrocentrály poskytovat potřebný zdroj elektřiny pro nářadí, osvětlení a další elektrické zařízení. Jsou také užitečné při nouzových opravách a vzdálených stavebních pracích.

 4. Mobilní prodejní stánky a události: Invertorové elektrocentrály lze využít pro provoz mobilních prodejen, stánků na trzích, potřeb elektrického zařízení na venkovních událostech, jako jsou koncerty, festivaly a jiné kulturní akce.

 5. Zahrady a venkovní aktivity: Při zahradničení nebo organizaci venkovních událostí, jako jsou pikniky nebo svatby, můžete invertorovou elektrocentrálu použít k napájení zahradního nářadí, reproduktorů, osvětlení a dalšího vybavení.

 6. Nouzová situace ve vzdálených oblastech: V oblastech, kde je přístup k elektrické síti obtížný nebo neexistuje, mohou invertorové elektrocentrály sloužit jako nezbytný zdroj elektřiny v případě nouze, například při živelných pohromách nebo v odlehlých lokalitách.

 7. Provoz elektroniky a citlivých zařízení: Díky schopnosti generovat čistý a stabilní proud jsou invertorové elektrocentrály ideálním způsobem pro provoz citlivé elektroniky, jako jsou počítače, televize a zdravotnická zařízení.

 

Jaké jsou výhody?

Invertorové elektrocentrály nabízejí několik výhod oproti tradičním elektrocentrálám s mechanickými motory.

Zde jsou hlavní výhody invertorových elektrocentrál:

 1. Stabilní výstupní elektřina: Invertorové elektrocentrály mají schopnost generovat elektřinu s konstantní frekvencí a napětím. To zajišťuje, že elektřina, kterou poskytují, je stabilní a vhodná pro provoz citlivých elektronických zařízení, jako jsou počítače, televize a zdravotnická zařízení.

 2. Tichý provoz: Díky moderním technologiím a efektivnímu designu jsou invertorové elektrocentrály obvykle mnohem tišší než tradiční generátory s mechanickými motory. Tichý provoz je zvláště důležitý, pokud elektrocentrálu používáte v blízkosti obydlených oblastí nebo na místech, kde hlučný generátor by mohl rušit.

 3. Lehká a přenosná konstrukce: Invertorové elektrocentrály jsou navrženy tak, aby byly co nejlehčí a nejpřenosnější. To znamená, že je můžete snadno přenášet a používat na různých místech podle potřeby. Lehká konstrukce usnadňuje manipulaci a transport.

 4. Efektivita a úspora paliva: Invertorové elektrocentrály jsou obvykle velmi efektivní a dokážou optimalizovat svůj provoz v závislosti na aktuální zátěži. To znamená, že spotřebují méně paliva a mají delší provozní dobu na jedno natankování.

 5. Ekologicky šetrné: Díky své efektivní konstrukci a nižším emisím jsou invertorové elektrocentrály šetrnější k životnímu prostředí než tradiční generátory s mechanickými motory. Mohou být poháněny méně znečišťujícími palivy, jako je propan nebo stlačený zemní plyn.

 6. Nízké vibrace: Invertorové elektrocentrály mají mnohem nižší vibrace než tradiční generátory, což znamená, že jsou méně náročné na údržbu a mají delší životnost.

 7. Variabilní výkon: Mnoho invertorových elektrocentrál umožňuje variabilní řízení výkonu podle aktuální zátěže. To znamená, že můžete optimalizovat výkon elektrocentrály podle vašich potřeb a šetřit palivo při nižší zátěži.

 8. Dlouhá životnost: Invertorové elektrocentrály mají tendenci mít delší životnost a vyžadovat méně údržby díky své moderní konstrukci a nižším vibracím.

banner blog bovram

Jaké jsou nevýhody?

Přestože invertorové elektrocentrály mají mnoho výhod, existují i některé nevýhody, které je třeba zvážit při jejich použití.

Zde jsou některé z těchto nevýhod:

 1. Cena: Invertorové elektrocentrály jsou obvykle dražší než tradiční generátory s mechanickými motory. Jejich vyšší cena může být pro některé lidi omezujícím faktorem.

 2. Omezený výkon: Invertorové elektrocentrály obvykle nabízejí nižší výkon než jejich mechanické protějšky. To může být problém, pokud potřebujete napájet velké množství spotřebičů nebo zařízení s vysokou energetickou náročností.

 3. Omezená kapacita nádrže: Nádrže na palivo u invertorových elektrocentrál bývají obvykle menší, což znamená, že mají omezenou dobu provozu. Pokud potřebujete nepřetržitý zdroj elektřiny po delší dobu, může to vyžadovat pravidelné doplňování paliva.

 4. Servis a údržba: Invertorové elektrocentrály mohou vyžadovat více servisu a údržby než tradiční generátory. Elektronické komponenty a invertorová technologie jsou složitější a náchylnější na poruchy.

 5. Omezený výběr paliva: Mnoho invertorových elektrocentrál je určeno pro provoz na benzín nebo naftu, což může být omezením, pokud preferujete jiné typy paliva, jako je propan nebo stlačený zemní plyn.

 6. Výroba elektromagnetického šumu: Ačkoli invertorové elektrocentrály jsou obvykle tiché, mohou generovat elektromagnetický šum, který může ovlivnit citlivou elektroniku v okolí. To je obzvláště důležité v lékařských zařízeních nebo laboratorních prostorách.

 7. Závislost na elektronických komponentách: Invertorové elektrocentrály jsou závislé na elektronických částech, které mohou být náchylné na poruchy. Pokud dojde k poruše invertoru nebo jiných elektronických komponent, může to vyžadovat nákladnou opravu.