Medvědí česnek:jak ho sbírat, skladovat a využít?

Medvědí česnek (Allium ursinum) je jednou z nejzdravějších jarních bylinek, která roste v lesích a na vlhkých loukách. Má silnou česnekovou vůni a chuť, která dodává jídlům zajímavou příchuť. Medvědí česnek je bohatý na vitamíny, minerály, antioxidanty a látky, které podporují imunitu, trávení a krevní oběh. Jak ho tedy správně sbírat, skladovat a využít v kuchyni?

medvedi-cesnek

Sběr medvědího česneku

Medvědí česnek můžete sbírat brzy na jaře, když se objeví jeho světle zelené listy.

Za nejlepší období se obecně považuje duben, kdy je pravděpodobně nejhojnější. Během května se však můžete zásobit na celý rok. Pozor však na starší listy v pozdějším období, které mohou mít hořkou chuť.

Při sběru medvědího česneku je důležité, aby nedošlo k záměně za listy konvalinky vonné (Convallaria majalis), která je jedovatá. 

Pokud si není sběrač úplně jistý, česneková “vůně” lehce promnutých listů pomůže při určení velmi snadno. Též je důležité vybrat vhodné místo pro sběr.

Pokud si nepěstujete vlastní medvědí česnek v zahradě, měli byste si při jeho sběru ve volné přírodě počínat ohleduplně a sbírat jej pouze tam, kde neroste v chráněných lokalitách.

banner blog bovram

 

Skladování medvědího česneku

Medvědí česnek je nejlepší spotřebovat co nejdříve po sběru, kdy je nejčerstvější a nejchutnější. Pokud ho chcete skladovat, máte několik možností.

Můžete ho umýt, osušit a uložit do igelitového sáčku nebo do sklenice s trochou vody a dát do lednice, kde vydrží několik dní.

Můžete ho také nakrájet na menší kousky a zamrazit v mrazáku, kde vydrží několik měsíců. Další možností je sušení medvědího česneku v troubě nebo v sušičce, což mu však sníží chuť i účinky. 

Sušený medvědí česnek můžete skladovat v suchém a tmavém prostředí, například v papírovém pytlíku nebo v uzavřené sklenici.

 

Zpracování medvědího česneku

Medvědí česnek můžete použít jako náhradu nebo doplněk běžného česneku v různých jídlech.

Můžete ho přidat do polévek, omáček, salátů, pomazánek, těstovin, rýže, brambor, masa, ryb nebo zeleniny.

Můžete ho také upéct, smažit, dusit nebo vařit. Medvědí česnek je však nejlepší konzumovat syrový, kdy si zachová nejvíce svých prospěšných látek a chuti.

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak zpracovat medvědí česnek, je výroba pesta. K tomu potřebujete pouze medvědí česnek, olivový olej, sůl, pepř, piniové oříšky nebo slunečnicová semínka a parmazán nebo jiný tvrdý sýr. 

Všechny ingredience rozmixujte v mixéru nebo v hmoždíři a máte hotové pesto, které můžete použít jako pomazánku, omáčku nebo dochucovadlo.

banner blog bovram

Dalším tipem, jak zpracovat medvědí česnek, je výroba sirupu. K tomu potřebujete medvědí česnek, cukr, vodu a citronovou šťávu.

Medvědí česnek nasekejte na drobno a dejte do hrnce s vodou a cukrem. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Poté přidejte citronovou šťávu a sceďte.

Sirup nalijte do čistých lahví a skladujte v chladu. Sirup z medvědího česneku je vynikající na posílení imunity, proti nachlazení, kašli a bolesti v krku. 

V našem e-shopu si můžete zakoupit zemědělské stroje Bomet. Můžeme vám například doporučit Vyorávače brambor nebo stroje na přípravu půdu.

Zdroje článku:

Allium ursinum - Wikipedia [online]. [cit. 22. 02. 2024]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Allium_ursinum

BEAR'S GARLIC: Overview, Uses, Side Effects, Precautions, Interactions, Dosing and Reviews [online]. [cit. 22. 02. 2024]. Dostupné z: https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-247/bears-garlic